Nagroda jubileuszowa
Nagroda jubileuszowa nie ma charakteru powszechnie obowiązującego. Mogą ją przewidywać przepisy obowiązujące danego pracownika. Chodzi o przepisy rangi ustawowej (np. Karta Nauczyciela wraz z aktami wykonawczymi) albo wewnątrzzakładowe (układ zbiorowy, regulamin) lub indywidualne postanowienia umowy o pracę.
Większość wymienionych aktów prawnych reguluje jedynie kwestie związane z nabyciem prawa oraz wielkością świadczenia, odsyłając w zakresie jego obliczania do zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zwykle dla nabycia prawa do nagrody jubileuszowej niezbędne jest przepracowanie określonej liczby lat w danym zakładzie lub w danej branży. Bywa jednak i tak, że przepisy regulujące kwestię stażu odwołują się do zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Mon. Pol. nr 44, poz. 358 ze zm.). Należy jednak podkreślić, że wymienione zarządzenie nie stanowi samodzielnej podstawy dla nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Na mocy jego regulacji - w wyniku odesłania przez przepisy odrębne lub zakładowe - ustala się jedynie okresy zaliczane do "stażu jubileuszowego" oraz niekiedy zasady naliczania i wypłacania nagrody.
Uwaga! Przepisy zarządzenia mają charakter "pomocniczy" i nie znajdują zastosowania, jeżeli regulacje odrębne lub zakładowe albo umowa o pracę przewidują prawo do nagrody oraz w sposób samodzielny i wyczerpujący ustalają jej wysokość i określają zasady nabywania do niej prawa i jej wypłacania.
Przykład |
Obowiązujący w zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje nagrody jubileuszowe dla pracowników legitymujących się odpowiednim stażem zakładowym. Ich wysokość wynosi odpowiednio: za 20 lat pracy - 250% miesięcznego wynagrodzenia, za 25 lat pracy - 350% miesięcznego wynagrodzenia, za 30 lat pracy - 450% miesięcznego wynagrodzenia.
Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących dla ekwiwalentu pieniężnego. Pracodawca, obliczając nagrodę:
1) wyodrębnia rodzaje składników i ustala ich miesięczną wysokość według zasad:
- składniki wynagrodzenia określone w stałej miesięcznej wysokości - w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do nagrody,
- zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc - w przeciętnej wysokości wypłaconej w ostatnich trzech miesiącach,
- składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc - w przeciętnej wysokości wypłaconej w poprzednich 12 miesiącach;
2) ustala sumę miesięcznych wynagrodzeń, która jest podstawą wymiaru nagrody jubileuszowej,
3) w oparciu o wyliczoną podstawę wymiaru ustala wysokość nagrody w wartości procentowej (stosownie do lat przepracowanych).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|