Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia
Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje, w których okres wypowiedzenia może ulec skróceniu. Pierwsza z nich jest wynikiem porozumienia stron stosunku pracy i nie wywołuje po stronie pracodawcy konsekwencji finansowych. Strony mogą bowiem po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich, ustalić wcześniejszy termin rozwiązania przedmiotowej umowy (art. 36 § 6 K.p.). Wówczas pracownikowi nie przysługuje żadne dodatkowe świadczenie pieniężne.
Ustawodawca przewidział także możliwość jednostronnego działania pracodawcy w przedmiocie skrócenia okresu wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika, pracodawca ma prawo jednostronnie skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Skorzystanie z tego uprawnienia nakłada jednak na pracodawcę obowiązek wypłaty odszkodowania. Musi być ono równe wynagrodzeniu za pozostałą (niezrealizowaną) część okresu wypowiedzenia (art. 361 K.p.).
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania stosuje się zasady obowiązujące dla ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia o wynagrodzeniu).
W przypadku, gdy odszkodowanie jest równowartością wynagrodzenia za miesiąc lub wielokrotność miesiąca, nie ma potrzeby stosowania współczynnika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|