Jak często aktywny emeryt i rencista może wnioskować o przeliczenie?
Postępowanie przed organem rentowym ma przede wszystkim charakter wnioskowy. Pomimo iż świadczeniobiorcy informują ZUS o podjęciu aktywności zawodowej, a po zakończeniu roku kalendarzowego o łącznej kwocie osiągniętego przychodu, to ewentualne przeliczenie wysokości świadczenia może nastąpić wyłącznie po złożeniu stosownego wniosku.
Prawo do świadczenia w nowej wysokości przysługuje nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o jego przeliczenie (art. 133 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej). Za datę zgłoszenia wniosku uznaje się w szczególności datę wpływu stosownej dokumentacji do ZUS. Jeśli jednak świadczeniobiorca skorzysta z usług poczty, wówczas za datę zgłoszenia wniosku zostanie uznana data nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.
Oprócz zasad dotyczących ustalania nowej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych, ustawodawca określił reguły dotyczące częstotliwości występowania z wnioskiem o dokonanie przeliczenia. Przy czym zostały one uzależnione od rodzaju oraz sposobu naliczenia przysługującej należności emerytalno-rentowej, tj. w przypadku:
» emerytury obliczonej na starych zasadach oraz renty z tytułu niezdolności do pracy
Przeliczenie wymienionych świadczeń następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu. Z wnioskiem o przeliczenie świadczeń bez ograniczeń czasowych mogą natomiast wystąpić świadczeniobiorcy w przypadku ustania ubezpieczenia.
» emerytury obliczonej na nowych zasadach oraz w sposób mieszany
Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Warunek ustania ubezpieczeń, wymagany do ponownego ustalenia wysokości emerytury, uznaje się za spełniony jedynie wówczas, gdy w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie emerytury osoba zainteresowana nie pozostawała w tych ubezpieczeniach.
Od czego zależy kwota wzrostu przeliczanego świadczenia emerytalno-rentowego?
Wartość wzrostu świadczeń emerytalno-rentowych jest sprawą bardzo indywidualną. Przy jego naliczeniu ważną rolę odgrywa, w zależności od rodzaju świadczenia i sposobu ustalenia jego wysokości:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|