Kompetencje pracodawcy do złożenia wniosku o podwyższenie renty
W naszym zakładzie pracuje dość liczna grupa rencistów. Zazwyczaj każdy z nich po zakończeniu kwartału kalendarzowego prosi o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przepracowany okres i składa w ZUS wniosek o przeliczenie pobieranej renty. Jeden z pracowników nie zgłosił jednak dotychczas takiego wniosku w ZUS. Uważa, że powinien to zrobić pracodawca. Czy rzeczywiście rolą pracodawcy jest składanie w organie rentowym wniosku o przeliczenie renty?
NIE. Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż tylko niektóre wnioski w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych mogą zostać zgłoszone w organie rentowym za pośrednictwem płatnika składek. Są to wnioski w sprawie przyznania świadczeń emerytalno-rentowych, za wyjątkiem wniosku o emeryturę w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którym emerytura zostanie ustalona na nowych zasadach. Omawianą problematykę reguluje art. 116 ust. 1, 3, art. 125 ust. 1 pkt 3-5, art. 182 ustawy emerytalnej.
Roszczenie pracownika, aby to pracodawca złożył wniosek o przeliczenie pobieranej przez niego renty, w związku z doliczeniem nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych, jest nieuzasadnione. W przypadku rencisty pozostającego w ubezpieczeniu taki wniosek może zostać zgłoszony przez osobę zainteresowaną nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego (art. 113 ustawy emerytalnej). Jego zgłoszenie nie jest rolą pracodawcy, który w tym celu powinien tylko wydać pracownikowi odpowiednie zaświadczenie potwierdzające okres ubezpieczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|