Przeliczenie renty rodzinnej
Od dwóch lat pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu, który zmarł nagle w wieku 52 lat będąc rencistą od niespełna roku. Kiedy mąż ubiegał się o rentę, przedłożył posiadane dokumenty potwierdzające staż oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia. Miał wówczas problem tylko z jednym świadectwem pracy, które obecnie udało mi się zdobyć. Czy powinnam złożyć ten dokument w ZUS?
TAK. Przy czym składając pozyskany dokument, Czytelniczka powinna jednocześnie wystąpić o ponowne ustalenie wysokości pobieranej renty rodzinnej. Renta taka przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość świadczenia należnego po zmarłym renciście uzależniona jest m.in. od udokumentowanego przebiegu jego ubezpieczenia.
Przypadki, w których możliwe jest przeliczenie świadczeń, określa ustawa emerytalna. W odniesieniu do renty rodzinnej ponowne ustalenie jej wysokości oznacza przykładowo możliwość doliczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, dotychczas nieuwzględnionych w wymiarze świadczenia. Przy czym doliczeniu podlegają wyłącznie okresy z przebiegu ubezpieczenia osoby zmarłej, a nie osoby uprawnionej do renty rodzinnej. Zasady przeliczenia świadczenia w omawianym przypadku określa art. 112 ustawy emerytalnej. Mianowicie za każdy rok okresu składkowego dolicza się po 1,3% zwaloryzowanej podstawy wymiaru świadczenia, natomiast za okres nieskładkowy po 0,7% takiej podstawy wymiaru. Okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Przeliczenie polega więc na zwiększeniu kwoty przysługującego świadczenia o odpowiednio ustaloną wartość. Dla jednej osoby uprawnionej do renty rodzinnej wartość takiego zwiększenia stanowi 85%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|