Przeliczenie renty z częściowej na całkowitą
W związku z doznanym urazem w wypadku komunikacyjnym od 2012 r. pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tamtym okresie ZUS uznał, że byłem osobą częściowo niezdolną do pracy. Ostatnio jednak mój stan zdrowia znacznie się pogorszył i złożyłem wniosek o podwyższenie renty. Po przeprowadzonym badaniu lekarz orzecznik wydał opinię, że jestem osobą całkowicie niezdolną do pracy. Dostałem decyzję o przeliczeniu renty od dnia 1 stycznia br. Z decyzji wynika jednak, że ZUS nie ustalił mi wysokości świadczenia od nowej kwoty bazowej, tylko od tej przyjętej w 2012 r. przy przyznaniu renty. Czy organ rentowy postąpił prawidłowo?
TAK. Zmiana wysokości świadczenia rentowego z wypłacanego jak dla osoby częściowo niezdolnej do pracy na przysługującą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie powoduje przyjęcia do ustalenia jej wysokości nowej kwoty bazowej. Taka ma zastosowanie bowiem wyłącznie w ściśle określonym przez ustawodawcę przypadku, tj. w sytuacji przeliczenia świadczenia na zasadach wymienionych w art. 110 ustawy emerytalnej.
Wskazana norma prawna dopuszcza obliczenie wysokości renty od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe przypadającej w całości lub w części po przyznaniu świadczenia. W zależności od pozostałych okoliczności wymienionych w tym przepisie, wymagane jest udowodnienie wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru od poprzednio obliczonego albo zwolnienie z tego obowiązku.
Przy przeliczeniu renty w związku z pogorszeniem stanu zdrowia Czytelnik nie może więc liczyć na ustalenie wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej obowiązującej w dacie przeliczenia świadczenia.
Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to w zasadzie suma czterech wartości wymienionych w art. 62 ust. 1 ustawy emerytalnej. Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75% renty ustalonej dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy - art. 62 ust. 2 ustawy emerytalnej. Zasadą więc jest, że najpierw ustalana jest wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, po czym obliczona wartość zostaje zredukowana do 75%.
Organ rentowy powinien więc był obliczyć Czytelnikowi wysokość przysługującego obecnie świadczenia przyjmując kwotę bazową przyjętą do przyznania renty z 2012 r.
Przy przeliczaniu wysokości renty inwalidzkiej (obecnie: z tytułu niezdolności do pracy) na skutek zmiany grupy inwalidów z III (obecnie: z częściowej niezdolności do pracy) na II (obecnie: całkowitą niezdolność do pracy), do wysokości tego świadczenia należy przyjąć kwotę bazową, która stanowiła podstawę wyliczenia renty według III grupy inwalidów.
Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 września 1998 r., sygn. akt III ZP 21/98 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|