Zatrudnienie a renta z tytułu choroby zawodowej
Od 2010 r. pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy związanej z chorobą zawodową. W trakcie pobierania świadczenia dwa razy byłem zatrudniony. Czy z racji wykonywanego zatrudnienia mogę przeliczyć wysokość renty?
Świadczenie wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego, a takim jest renta z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek choroby zawodowej, podlega przeliczeniu na analogicznych zasadach jak renta z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia wypłacana z ubezpieczenia rentowego.
Rencista może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości pobieranego świadczenia z tytułu doliczenia nieuwzględnionego dotychczas w wymiarze świadczenia okresu składkowego lub nieskładkowego. Rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zwiększa się:
- po 1, 3% indywidualnej zwaloryzowanej podstawy wymiaru, za każdy rok okresu składkowego,
- po 0,7% indywidualnej zwaloryzowanej podstawy wymiaru, za każdy rok okresu nieskładkowego.
Przy obliczaniu wskazanego wzrostu okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Tak stanowi art. 112 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej.
Co ważne dla Czytelnika, renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż:
- 80% podstawy jej wymiaru w przypadku osoby całkowicie niezdolnej do pracy i
- 120% kwoty najniższej odpowiedniej renty ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą emerytalną.
Wynika to z art. 18 ust. 1 pkt 1 oraz art. 20 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.).
Organ rentowy zapewne zastosował wobec Czytelnika gwarancję dotyczącą wysokości przysługującego mu świadczenia. Może to powodować, iż w omawianym przypadku doliczenie przepracowanych w trakcie pobierania renty okresów nie spowoduje wzrostu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby Czytelnik wystąpił z wnioskiem o przeliczenie renty. Jeśli nie będzie to dla niego korzystne, będzie ona nadal wypłacana w dotychczasowej wysokości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|