Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury i renty
Wysokość emerytury przyznanej według starych zasad oraz renty z tytułu niezdolności do pracy ustalana jest m.in. w oparciu o podstawę wymiaru tego świadczenia. Ustalenie tej wartości decyzją pierwszorazową przyznającą świadczenie emerytalno-rentowe nie oznacza, iż nie można dokonać ponownego przeliczenia świadczenia od nowej podstawy wymiaru. Przy czym może to mieć miejsce na zasadach oraz warunkach przewidzianych przez ustawodawcę. Jeżeli w wyniku ponownego ustalenia emerytura lub renta okaże się niższa, świadczenie będzie nadal przysługiwało w dotychczasowej wysokości. Warto więc, spełniając odpowiednie warunki, złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru.
Podstawa wymiaru emerytury lub renty
Podstawę wymiaru świadczeń stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie:
- kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę,
- 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
Aby ustalić podstawę wymiaru, należy dokonać stosownych obliczeń, a mianowicie:
- sumy kwot podstaw wymiaru składek z każdego roku,
- stosunku każdej z obliczonych kwot do rocznej kwoty ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia i wyrazić go w procentach.
W następnej kolejności należy obliczyć średnią arytmetyczną wyliczonych wcześniej procentów. Ustalony w ten sposób wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (wwpw) należy pomnożyć przez obowiązującą kwotę bazową. Wskazane kwestie reguluje art. 15 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną.
Przy ustalaniu wskaźnika wysokości podstawy wymiaru świadczeń porównuje się faktyczne relacje zarobków w danym roku kalendarzowym z przeciętnym wynagrodzeniem określonym dla tego roku. Następnie do obliczenia wysokości świadczenia wyliczony wskaźnik ogranicza się do 250%.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia
Ustawa emerytalna przewiduje kilka sposobów przeliczenia podstawy wymiaru pobieranej emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy.
Pierwszy z nich wynika z zapisów art. 110 ustawy emerytalnej i dotyczy przypadków, w których wnioskodawca do ponownego ustalenia omawianej podstawy wymiaru wskazuje wynagrodzenie przypadające w całości lub w części po przyznaniu świadczenia. Gdy do ponownego obliczenia podstawy wymiaru zostanie wskazane wynagrodzenie uzyskane w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, wówczas wymagane jest, aby wskaźnik wysokości podstawy wymiaru był wyższy od ostatnio obliczonego. Wskazanie zarobków uzyskanych w części po przyznaniu świadczenia dotyczy jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia (może to być nawet jeden dzień).
Jeżeli jednak w wyniku przeliczenia podstawy wymiaru poprzez uwzględnienie zarobków przypadających po przyznaniu świadczenia okaże się, że wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od poprzednio ustalonego, to przeliczenie może być dokonane, jeżeli świadczeniobiorca:
- od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie podstawy wymiaru nie pobrał należności wskutek jej zawieszenia, albo
- do ponownego ustalenia podstawy wymiaru wskaże zarobki przypadające w całości po przyznaniu prawa do świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi co najmniej 130%.
W razie dokonywania przeliczenia w myśl art. 110 ustawy emerytalnej, podstawa wymiaru świadczenia ustalana jest na zasadach określonych w art. 15 tej ustawy.
Do przeliczenia podstawy wymiaru stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dacie zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie podstawy wymiaru.
Druga z możliwości ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy wynika z art. 111 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem świadczeniobiorca może zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w następujących okresach:
- z tej samej liczby lat kalendarzowych i z tego samego okresu wskazanego do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru,
- z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie świadczenia lub wniosek o ponowne obliczenie podstawy wymiaru,
- z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu przypadających przed zgłoszeniem wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru.
Wymaganym warunkiem do tego przeliczenia jest uzyskanie wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru od poprzednio obliczonego. Do ponownego obliczenia podstawy wymiaru zgodnie z tym przepisem stosuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, a więc "starą kwotę bazową". Ten sposób przeliczenia podstawy wymiaru zasadniczo dotyczy tych przypadków, w których zainteresowany przedstawia zarobki uzyskane w okresie poprzedzającym przyznanie świadczenia, a więc te, których dotychczas nie udokumentował.
Ustawodawca gwarantuje wypłatę świadczenia w ustalonej dotychczasowej wysokości, nawet jeżeli w wyniku przeliczenia będzie ono niższe.
Ponowne obliczenie emerytury
Z dniem 1 maja 2015 r. do ustawy emerytalnej został wprowadzony przepis art. 110a umożliwiający ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru także w przypadku, gdy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od poprzednio ustalonego.
Ponownego ustalenia wysokości emerytury dokonuje się po spełnieniu następujących warunków:
- do obliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazane zostały zarobki (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe) przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury,
- zarobki obejmują okres 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru lub dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
- nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250%.
Do przeliczenia emerytury na zasadach określonych wyżej, stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dacie zgłoszenia wniosku o przeliczenie.
Ponownego ustalenia emerytury na podstawie art. 110a ustawy emerytalnej można dokonać tylko raz. W przypadku gdy emeryt zgłosi kolejny wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury, to ZUS dokona przeliczenia wyłącznie na podstawie art. 110 lub 111 tej ustawy, jeżeli wnioskodawca spełni warunki określone w tych przepisach.
Środki dowodowe potwierdzające wysokość wynagrodzenia
Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są:
W przypadku osób pozbawionych wolności lub tymczasowo aresztowanych środkiem dowodowym potwierdzającym wysokość osiąganego wynagrodzenia za okres pracy wykonywanej w czasie pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania jest zaświadczenie z zakładu karnego lub aresztu śledczego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|