Wyrównanie podwyższonej emerytury wyłącznie od momentu złożenia wniosku
Pobieram emeryturę i jednocześnie jestem zatrudniony na 1/2 etatu. Co kwartał przeliczam świadczenie z tytułu stażu pracy. W styczniu 2016 r. po zakończeniu IV kwartału zakład pracy przygotował za mnie wniosek o doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych. Podpisałem ten wniosek z datą jego sporządzenia, tj. jeszcze w styczniu. Jednak pani z kadr wysłała ten wniosek do ZUS dopiero w lutym 2016 r. Organ rentowy przeliczył pobieraną przeze mnie emeryturę i wypłacił mi wyrównanie od lutego, a nie od stycznia 2016 r. Czy ZUS postąpił prawidłowo?
Postępowanie przed organem rentowy z reguły wszczynane jest na wniosek osób zainteresowanych. Oznacza to, iż tylko we wskazanych przez ustawodawcę przypadkach ZUS podejmuje działania z urzędu. Przy czym nie będzie to miało zastosowania w sytuacji opisanej przez Czytelnika.
Kolejną ważną kwestią przy wszczynanych przed organem rentowym postępowaniach jest data złożenia wniosku. Zakres tej problematyki został szczegółowo wyjaśniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe. Wskazane rozporządzenie jest aktem prawnym wydanym w wyniku delegacji ustawowej.
W myśl dyspozycji § 6 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, za datę złożenia wniosku uważa się datę jego sporządzenia przez płatnika składek, jeżeli przepisy ustawy dopuszczają zgłoszenie wniosku za jego pośrednictwem. Sporządzenie wniosku w określonej dacie płatnik potwierdza pieczęcią oraz podpisem osoby upoważnionej.
Sięgając do uregulowań zawartych w ustawie emerytalnej, rozwadze należy poddać zapisy art. 116 ust. 3 oraz art. 125 ust. 1 pkt 3-5. Regulacje te pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, iż pracodawca (płatnik składek) zobowiązany jest do przygotowania wniosku o:
- emeryturę,
- rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę rodzinną.
Bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek zgłasza się więc w organie rentowym wyłącznie wnioski w sprawie przyznania świadczeń emerytalno-rentowych. Inne żądania ubezpieczonego, a do takich należy wniosek o przeliczenie emerytury, nie wymagają wnioskowania o nie za pośrednictwem płatnika składek.
Przeliczone świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca się nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o przeliczenie.
Jeśli więc organ rentowy za datę złożonego przez Czytelnika wniosku o doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych uznał datę nadania go za pośrednictwem poczty czy też wpływu do organu rentowego, co miało miejsce w lutym 2016 r., postąpił prawidłowo. W tym przypadku Czytelnik nie może liczyć na wyrównanie świadczenia poczynając od stycznia 2016 r. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby sporządzony wniosek został nadany w urzędzie pocztowym jeszcze w styczniu 2016 r., wówczas na pewno organ rentowy dokonałby przeliczenia pobieranego przez Czytelnika świadczenia emerytalnego poczynając od tego miesiąca (§ 6 ust. 1 rozporządzenia).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|