Podwyższenie świadczenia przedemerytalnego
Już prawie rok pobieram świadczenie przedemerytalne. Od początku listopada ubiegłego roku podjąłem dodatkowe zatrudnienie na 1/2 etatu. Pracujący ze mną emeryci i renciści twierdzą, że po zakończeniu każdego kwartału przeliczają pobierane świadczenia. Czy ja również mogę przeliczyć świadczenie przedemerytalne?
NIE. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje po spełnieniu szeregu warunków. Jednym z nich jest udokumentowanie odpowiedniego okresu uprawniającego do emerytury. Za taki uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej.
Po spełnieniu przez osobę zainteresowaną określonych przez ustawodawcę warunków organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania takiej osoby wydaje decyzję w sprawie świadczenia przedemerytalnego oraz je wypłaca. Jest ono wypłacane w terminie płatności wskazanym w decyzji ZUS, zasadniczo za miesiące kalendarzowe. Kwestie te reguluje art. 8 ust. 1 oraz art. 9 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).
Skoro prawo do świadczenia przedemerytalnego uzależnione zostało m.in. od posiadania stosownego okresu składkowego i nieskładkowego, logicznym może się wydawać, iż również przy ustalaniu jego wysokości znaczenie odgrywa ogólny wymiar okresu ubezpieczenia. Tak jednak nie jest. Kwota świadczenia przedemerytalnego w zasadzie dla wszystkich osób wynosi tyle samo, a mianowicie 1.029,86 zł miesięcznie poczynając od dnia 1 marca 2016 r. Ustawodawca określił, iż wymieniona wartość kwotowa podlega waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej. Tak stanowi art. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Waloryzacja świadczenia przedemerytalnego jest jedyną możliwością podwyższenia jego wysokości.
Pobierający świadczenie przedemerytalne nie mogą liczyć na jego przeliczenie, tak jak emeryci i renciści kontynuujący ubezpieczenia emerytalne i rentowe po nabyciu uprawnień do świadczeń.
Warto przypomnieć, że osoba pobierająca świadczenie ma obowiązek powiadomić niezwłocznie organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości. Obowiązek taki spoczywa również na pracodawcy, zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|