Urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do etatu
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 16 września 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. w wymiarze 1/2 etatu. Ma on prawo do 20 dni urlopu. W 2015 r. przed zatrudnieniem w naszym zakładzie nigdzie wcześniej nie pracował. Nie korzystał u nas z urlopu ani za ubiegły, ani za bieżący rok. Ile dni urlopu przysługuje mu za cały okres zatrudnienia?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu uprawnienia urlopowe pracownika należy ustalić odrębnie w 2015 r. i w 2016 r. Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę pełny przysługujący mu urlop (art. 154 § 2 K.p.). Wynikający z obliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (z wyjątkiem urlopu należnego w roku kalendarzowym, w którym pracownik po raz pierwszy podjął pracę w ramach stosunku pracy).
Ponadto, jeżeli pracownik niepełnoetatowy podjął (lub zakończył) pracę w trakcie roku kalendarzowego wymiar jego urlopu ustala się proporcjonalnie również do okresu zatrudnienia. Znajduje wówczas zastosowanie art. 1551 K.p. Stanowi on, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
- u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przepis ten obowiązuje również wtedy, gdy pracownik podjął pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą. Przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Ustalony wymiar urlopu wypoczynkowego należy przeliczyć na godziny (tzw. pula urlopowa). Stosownie bowiem do art. 1542 § 1 K.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, wynikającymi z obowiązującego rozkładu czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (z wyjątkiem niedotyczącym pytania).
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na czas określony od 16 września 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. na 1/2 etatu. Ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni (w podanym okresie zatrudnienia nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu). W ubiegłym roku do czasu podjęcia pracy w bieżącym zakładzie nie był nigdzie zatrudniony. W przedstawionej sytuacji wymiary urlopu trzeba ustalić odrębnie (za 2015 r. i w 2016 r. proporcjonalnie do wymiaru etatu i proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku). Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi w 2015 r.: 1/2 etatu × 20 = 10 dni, 10 dni × 4/12 = 3,33, po zaokrągleniu 4 dni, 4 dni × 8 godz. = 32 godz. Za okres pracy od 1 stycznia do 30 kwietnia 2016 r. pracownik również ma prawo do 4 dni urlopu: 10 dni × 4/12 = 3,33, po zaokrągleniu 4 dni, 4 dni × 8 godz. = 32 godz. Łącznie za cały okres zatrudnienia w firmie pracownik nabył prawo do 8 dni urlopu (64 godz.), przy czym 4 dni urlopu z 2015 r. należy traktować jako zaległy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|