Nadwyżka urlopu dla niepełnoetatowca
W naszej firmie większość pracowników to niepełnoetatowcy. Kiedy udzielamy im urlopu w przeliczeniu na godziny, to wychodzi nam, że pracownicy odbierają więcej dni wolnych niż wynosi ich wymiar urlopu. Ile faktycznie dni urlopu im przysługuje? Czy wynagrodzenie za urlop należy zapłacić za dni, czy za godziny wykorzystanego urlopu?
Pracownikom niepełnoetatowym przysługuje nominalnie 13 albo 10 dni urlopu (26 dni × 1/2 = 13 dni; 20 dni × 1/2 = 10 dni). Po przeliczeniu na godziny daje to odpowiednio 104 i 80 godzin urlopu. Rzeczywista liczba dni wolnych z tytułu urlopu dla niepełnoetatowca zależy jednak od jego dobowego wymiaru czasu pracy. Przykładowo przy zatrudnieniu na 1/2 etatu, wykonywaniu pracy przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie i nominalnym wymiarze urlopu 13 dni wyniesie ona faktycznie 26 dni (104 godz. : 4 godz.). Taka nadwyżka urlopu wypoczynkowego nie jest błędem.
W myśl przepisów Kodeksu pracy, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, zasadniczo w wymiarze godzinowym, odpowiadającym jego dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Stosowanie reguły z art. 1542 § 1 K.p. oznacza, że jeżeli pracownik ma w danym dniu pracować np. przez 4 godziny i korzystać w tym dniu z urlopu, to z jego puli urlopowej przeliczonej na godziny należy odjąć 4 godziny. Gdy urlop ma trwać np. przez 5 dni, a pracownik w tych dniach pracowałby 4 dni po 4 godziny i 1 dzień przez 8 godzin, to z puli urlopowej należy odjąć łącznie 24 godziny. W ten sposób w praktyce może dojść do sytuacji, w której pracownik zatrudniony na niepełny etat ma tyle samo dni urlopowych co pracownik pełnoetatowy, a niekiedy, szczególnie przy małej części etatu, nawet więcej.
Wynagrodzenie za urlop ustala się na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Przysługuje ono za liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|