Czas pracy niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Zatrudniamy pracownika na 1/4 etatu. Ostatnio przedłożył nam orzeczenie o zakwalifikowaniu go do znacznego stopnia niepełnosprawności. Czy obniżone normy czasu pracy, które obowiązują takich niepełnosprawnych, należy dodatkowo obniżyć, stosownie do ich niepełnego etatu?
NIE. Pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym zatrudnionych na część etatu, obowiązują ogólne normy dotyczące tej grupy pracowników, tj. co do zasady 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Nie obniża się tych norm proporcjonalnie do niepełnego wymiaru etatu, choć w tej kwestii występują też odmienne interpretacje. Przykładem tego jest stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W opinii z dnia 18 kwietnia 2014 r. (znak: BON-I-52311-76-2-WK/14), Biuro uznało, że skrócone normy czasu pracy znajdują zastosowanie wobec wszystkich pracowników niepełnosprawnych, również zatrudnionych na część etatu. Powołując się na fakt, iż art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) wyznacza normy czasu pracy dla pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego w pełnym wymiarze, w opinii uznano, że w przypadku niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym, zatrudnionego na część etatu, normy te należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia pracownika. Uwzględniając to stanowisko norma dobowa niepełnosprawnego zatrudnionego na pół etatu ustalona została na poziomie 3,5 godziny, a tygodniowa w wysokości 17,5 godziny. Jednocześnie zaznaczono, że dzienna norma czasu pracy takiej osoby nie może przekraczać 7 godzin.
Z powyższym stanowiskiem trudno się jednak zgodzić, pomija ono bowiem istotę norm czasu pracy, które nie są zależne od wymiaru zatrudnienia. Normy czasu pracy mają charakter uniwersalny, wyznaczają bowiem maksymalne obciążenia pracą w skali doby, tygodnia i okresu rozliczeniowego. Uniwersalny charakter norm czasu pracy potwierdza fakt występowania u pracowników na część etatu godzin ponadwymiarowych oraz związany z tym obowiązek określenia w umowie niepełnoetatowca liczby godzin pracy ponad ustalony wymiar, po przekroczeniu której pracownik nabywa prawo do dodatków jak za pracę w nadgodzinach (art. 151 § 5 K.p.). Gdyby niepełnosprawnemu zatrudnionemu na część etatu obniżono jego normy czasu pracy (już obniżone w stosunku do ogółu pracowników), wyróżnienie godzin ponadwymiarowych przekraczających ustalony w umowie limit godzin dla niepełnoetatowca byłoby bezcelowe. Każda godzina pracy ponad te obniżone normy stanowiłaby bowiem nadgodzinę, za którą pracownik nabywałby prawo do dodatku za nadgodziny z mocy samego prawa (zapis w umowie nie byłby potrzebny).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|