Składka na FGŚP
Obowiązek opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) reguluje ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Za pracowników składkę na FGŚP zobowiązani są opłacać przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych (...), prowadzący:
- działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Polski,
- działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich UE/EFTA w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Polski, a także
- oddział banku zagranicznego,
- oddział instytucji kredytowej,
- oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń, oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego,
dalej zwani pracodawcami.
Składkę na FGŚP pracodawca nalicza i opłaca za pracownika, o którym mowa w art. 10 ustawy, tj. za osobę fizyczną, która zgodnie z przepisami polskiego prawa:
- pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub
- jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną,
jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Składkę na ten Fundusz opłaca się za okresy trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dlatego też pracodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP za osoby objęte ubezpieczeniami społecznymi na zasadzie dobrowolności. Nie ma on też obowiązku opłacania składki na ten Fundusz po dacie jego niewypłacalności.
Nie opłaca się składek na FGŚP (także FP) za osoby, które ukończyły wiek wynoszący co najmniej 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn.
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że w sytuacji, gdy osoby, za które istnieje obowiązek opłacania składki na FGŚP (FP) wiek odpowiednio 55 lat i 60 lat osiągają w trakcie miesiąca kalendarzowego, to nie opłaca się za nich składek na ten Fundusz od następnego miesiąca, z zastrzeżeniem, że w razie ukończenia tego wieku pierwszego dnia danego miesiąca - nie opłaca się tej składki już od tego miesiąca (przykład 2).
ZUS w piśmie z dnia 16 marca 2015 r. przesłanym do naszego Wydawnictwa dodatkowo wyjaśnił, że: "(...) Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za osoby, które ukończyły 55 lub 60 lat w trakcie miesiąca kalendarzowego przysługuje począwszy od następnego miesiąca. Oznacza to, że od wszelkich przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu następującym po miesiącu, w którym pracownik ukończył wskazany wiek, składka na FP i FGŚP nie jest już opłacana, z zastrzeżeniem tych sytuacji, gdy 55 lub 60 urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca - wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje już od tego miesiąca, ponieważ w dniu swoich 55. czy 60. urodzin dana osoba jest osobą, która osiągnęła odpowiednio wiek 55 lub 60 lat".
Dla celów opłacania składki na FGŚP za pracownika nie uważa się małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym (przykład 1). |
Przykład 1
Pani Hanna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Do pomocy przy jej prowadzeniu zatrudnia kilku pracowników oraz dwóch zleceniobiorców. Od 1 marca 2016 r. osoba ta zatrudniła na podstawie umowy o pracę (w pełnym wymiarze czasu pracy) ojca w wieku 58 lat. Pani Hanna nie opłaca za niego składki na FGŚP, ponieważ dla celów opłacania tej składki nie jest on pracownikiem.
Pracodawca zatrudnia pracownicę, która w dniu 9 lutego 2016 r. ukończyła 55 lat. Ulga w opłacie składek na FGŚP (i FP) przysługuje temu pracodawcy począwszy od 1 marca 2016 r. Wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc pracodawca dokonuje 5. dnia następnego miesiąca. W dniu 4 marca (5 marca sobota) 2016 r. pracownik otrzyma wynagrodzenie za luty br. Dodatkowo w marcu br. otrzyma też premię za IV półrocze 2015 r. Od wypłat dokonanych pracownikowi w marcu br. (bez względu na to za jaki okres są one należne) pracodawca nie opłaca już składek na FGŚP (i FP). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|