Osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracownica z dniem 11 stycznia 2016 r. powróciła do pracy po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP?
TAK. Pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Z uprawnienia tego mogą korzystać przez okres 36 miesięcy po powrocie pracownika z takiego urlopu. Tak stanowi art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w brzmieniu obowiązującym od 2 stycznia 2016 r. - nadanym ustawą o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1268 ze zm.), dalej zwaną ustawą nowelizującą. Za wymienionych pracowników we wskazanym okresie pracodawcy nie opłacają też składki na FGŚP (art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).
Należy wyjaśnić, iż okres 36-miesięcznego zwolnienia pracodawcy z opłaty składek na FP i FGŚP liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem. Zatem w przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracodawca jest zwolniony z opłacania za pracownicę składek na FP i FGŚP w okresie od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. (36 miesięcy).
Wobec tego, że od 2 stycznia 2016 r. połączono fakultatywne urlopy związane z urodzeniem (przyjęciem na wychowanie) dziecka, tj. dodatkowy urlop macierzyński, ewentualnie dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski, w jeden urlop pod nazwą "rodzicielski", zmieniono treść powołanego przepisu. Zgodnie z art. 33 ustawy nowelizującej, okresy dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze określonym odpowiednio w art. 1821 § 1 i art. 183 § 3 i 4 K.p., w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2016 r., które mają wpływ na uprawnienia lub obowiązki pracownicze, podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu uprawnień lub obowiązków pracowniczych również po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej.
Urlopy związane z rodzicielstwem, z których powrót pracownika uprawnia pracodawcę do 36-miesięcznej preferencji w opłacie składek na FP i FGŚP:
- urlop macierzyński, - urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, - urlop rodzicielski, - urlop wychowawczy. Zwracamy jednocześnie uwagę, że do 1 stycznia 2016 r. powołane przepisy art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia (...) oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń (...) obejmowały również powrót pracownika do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim (odpowiednio dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|