Ulga w składkach za ojca dziecka
Żona naszego pracownika wykorzystała urlop macierzyński. Pracownik (jej mąż) przebywał na dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Powrócił do pracy dnia 4 stycznia 2016 r. Czy w tej sytuacji obu pracodawcom przysługuje prawo do 36-miesięcznej ulgi w składkach na FP i FGŚP?
NIE. Z ulgi w opłacie składek na FP i FGŚP może skorzystać pracodawca tylko jednego z rodziców dziecka. ZUS uważa, że w sytuacji, gdy z urlopów związanych z rodzicielstwem udzielonych na to samo dziecko korzystają oboje rodzice dziecka, to ulga w opłacie składek na FP i FGŚP przysługuje wyłącznie jednemu pracodawcy. Prawo do takiego zwolnienia nabywa ten pracodawca, który pierwszy udzielił pracownikowi jednego z tych urlopów i nadal kontynuuje jego zatrudnienie (w praktyce w większości przypadków będzie to więc pracodawca matki dziecka).
Pracodawca ojca dziecka, który powraca do pracy po jednym z urlopów związanych z urodzeniem dziecka, może nabyć prawo do ulgi w składkach na FP i FGŚP. Ma to miejsce jedynie w tych sytuacjach, gdy na dzień powrotu pracownika-ojca dziecka z jednego z urlopów związanych z rodzicielstwem, stosunek pracy łączący pracodawcę z pracownicą-matką dziecka już wygasł oraz pracodawca pracownicy-matki dziecka nie nabył uprawnienia do skorzystania z omawianego zwolnienia (matka dziecka nie powróciła do pracy).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|