Starsza osoba bezrobotna
Pracodawca w 2015 r. zatrudnił na podstawie umowy o pracę (na okres 8 m-cy) osobę w wieku 53 lat zarejestrowaną od ponad roku w urzędzie pracy. Za tego pracownika nie opłaca składek na FP i FGŚP. Bezpośrednio po rozwiązaniu tej umowy pracodawca zamierza zawrzeć z nim kolejną umowę, również na czas określony (tu: 2 lata). Czy będzie mógł kontynuować zwolnienie z opłacania składek na te Fundusze?
NIE. Jeżeli bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas określony (nieobejmujący pełnego okresu korzystania z tego zwolnienia), pracodawca zawrze z pracownikiem kolejną taką umowę, to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (tj. FP i FGŚP) przysługuje wyłącznie w okresie trwania pierwszej umowy o pracę (przykład 1).
W tym miejscu zwracamy jednocześnie uwagę, że w sytuacji, gdy umowa o pracę wygasa w trakcie miesiąca kalendarzowego (ostatni dzień stosunku pracy w ramach tej umowy przypada na inny niż ostatni dzień miesiąca), należy przyjąć, iż zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP dotyczy wszystkich przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w tym miesiącu (przykład 2).
Przykład 1 Pracodawca od 7 września 2015 r. zawarł umowę o pracę na czas określony (do 29 lutego 2016 r.) z osobą w wieku 52 lat, która od 6 miesięcy była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna. W umowie wynagrodzenie zostało określone w stałej miesięcznej wysokości 2.000 zł i jest wypłacane ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. Pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania za nią składek na FP i FGŚP w okresie od 1 października 2015 r. do 29 lutego 2016 r. Załóżmy, że od 1 marca br. pracodawca zawrze z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas nieokreślony. W tej sytuacji nie może kontynuować zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP.
Pracodawca zatrudnił na okres od 8 grudnia 2014 r. do 14 marca 2016 r. i od 15 marca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. osobę w wieku 51 lat zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna od 5 miesięcy. Pracownik ten jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości 2.000 zł. Wypłata za dany miesiąc następuje ostatniego roboczego dnia tego miesiąca. Pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP w okresie od stycznia 2015 r. do marca 2016 r. W dniu 31 marca br. pracownik uzyska wynagrodzenie z tytułu pracy wykonywanej na podstawie dwóch umów, tj. od 1 do 14 marca i od 15 do 31 marca 2016 r. Od tych wypłat pracodawca nie opłaca za niego składek na FP i FGŚP. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|