Podstawa ekwiwalentu przy terminie wypłaty w następnym miesiącu
W naszym zakładzie wypłata następuje 10 dnia następnego miesiąca. Niedługo, w związku z zakończeniem terminowej umowy o pracę, będziemy wypłacali ekwiwalent za urlop pracownikowi wynagradzanemu stawką godzinową. Z jakich miesięcy należy przyjąć wynagrodzenia do ustalenia podstawy tego ekwiwalentu, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na koniec kwietnia 2016 r.?
Wynagrodzenie godzinowe ma charakter zmiennego miesięcznego składnika wynagrodzenia. W podstawie ekwiwalentu za urlop takie składniki wynagrodzenia, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, należy uwzględnić w średniej wysokości z tego okresu. Oznacza to, że niezależnie od tego za jaki okres przysługiwały te składniki, wypłacone w okresie 3 miesięcy przed nabyciem prawa do ekwiwalentu, przyjmuje się je w średniej wysokości z tego okresu.
W przypadku wypłaty wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca, do podstawy ekwiwalentu za urlop będą więc przyjmowane wynagrodzenia przysługujące za inne miesiące niż wtedy, gdy termin wypłaty przypada na koniec danego miesiąca. Zatem gdy prawo do ekwiwalentu za urlop pracownik nabędzie w dniu 30 kwietnia 2016 r., a otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym miesięcznym wypłacane 10. dnia następnego miesiąca, to do podstawy ekwiwalentu należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone w styczniu, lutym i marcu 2016 r. Przy czym wynagrodzenie to jest należne za grudzień 2015 r., styczeń i luty 2016 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|