Dokonywanie potrąceń z ekwiwalentu za urlop
Pracownik, z którym rozwiązujemy stosunek pracy, ma wynagrodzenie zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Zostanie mu wypłacone wynagrodzenie za pracę i ekwiwalent za urlop. Czy z ekwiwalentu za urlop należy dokonać potrącenia? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Potrącenia należy dokonać od łącznej kwoty wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop, przy zachowaniu jednej kwoty wolnej od potrąceń.
Ekwiwalent za urlop podlega szczególnej ochronie przed potrąceniami na zasadach analogicznych jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że znajdują do niego zastosowanie przepisy określone w art. 87 i nast. Kodeksu pracy.
Zawarty w art. 87 § 1 K.p. katalog dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (a także składki zdrowotnej, zgodnie ze stanowiskiem MPiPS) - obejmuje następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne z art. 108 K.p.
W przypadku potrąceń niealimentacyjnych obowiązuje pozostawienie pracownikowi kwoty wolnej. Kwota wolna przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne odpowiada wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych.
W omawianej sytuacji pracodawca dokonując potrąceń niealimentacyjnych zsumuje wynagrodzenie pracownika za pracę oraz ekwiwalent za urlop i dokona potrącenia do wysokości kwoty wolnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|