Ekwiwalent za korzystanie ze sprzętu przez telepracownika
Zatrudniłem telepracownika, który będzie pracował na komputerze będącym jego własnością. Czy koszt jego ubezpieczenia może być przerzucony na tego pracownika? Czy za korzystanie z prywatnego sprzętu przez telepracownika należy mu się zwrot poniesionych w związku z tym kosztów eksploatacji?
Pracodawca na mocy art. 6711 K.p. jest obowiązany dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, spełniający wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego Kodeksu pracy (dotyczy wymogów bhp odnośnie sprzętu wykorzystywanego przy pracy). Ponadto na pracodawcy ciąży obowiązek:
- ubezpieczenia sprzętu,
- pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu,
- zapewnienia telepracownikowi pomocy technicznej i niezbędnego szkolenia w zakresie obsługi sprzętu,
chyba że pracodawca i telepracownik postanowią inaczej, w odrębnej umowie.
Umowa ta może określać w szczególności:
- zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy, stanowiącego własność telepracownika, spełniającego wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego,
- zasady porozumiewania się pracodawcy z telepracownikiem, w tym sposób potwierdzania obecności telepracownika na stanowisku pracy,
- sposób i formę kontroli wykonywania pracy przez telepracownika.
Jeżeli sprzęt wykorzystywany przy telepracy stanowi własność telepracownika, wówczas przysługuje mu ekwiwalent pieniężny w wysokości określonej w porozumieniu, regulaminie telepracy lub w umowie. Przy ustalaniu wysokości tego świadczenia bierze się pod uwagę m.in. normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału i jego ceny rynkowe. Mimo że przy zawieraniu omawianej umowy strony stosunku pracy mają dużą swobodę, należy uważać, aby postanowienia umowne odpowiadały realnym kosztom eksploatacji sprzętu elektronicznego, w tym z uwzględnieniem dodatkowych wydatków związanych z wykonywaną pracą, jak np. koszt papieru czy tuszu do drukarki. Częstotliwość wypłaty ekwiwalentu oraz sposób dokumentowania przez telepracownika poniesionych kosztów eksploatacji sprzętu powinny zostać doprecyzowane przez strony w odrębnej umowie, o której już wspomniano.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|