Dodatek stażowy w sferze budżetowej
Urzędnicy zatrudnieni w urzędach państwowych, a także pracownicy korpusu służby cywilnej, mają prawo, oprócz wynagrodzenia zależnego m.in. od zajmowanego stanowiska i związaną z nim grupą zaszeregowania, do dodatku za wieloletnią pracę, zwanego potocznie dodatkiem stażowym.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 269 ze zm.), pracownicy urzędów państwowych zatrudnieni na stanowisku urzędniczym mają prawo do dodatku za wieloletnią pracę, w wysokości wynoszącej po pięciu latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Zasady przyznawania i wypłacania dodatku dla wymienionej grupy zatrudnionych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. z 2010 r. nr 27, poz. 134 ze zm.). Na mocy § 8 ust. 1 tego rozporządzenia, do okresów pracy uprawniających do dodatku stażowego w urzędach i jednostkach wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli praca w urzędzie państwowym stanowi dodatkowe zatrudnienie, okresów zatrudnienia podstawowego nie wlicza się do zatrudnienia dodatkowego.
Pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w takiej samej wysokości jak urzędnikom państwowym. Został on określony w art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.). Analogicznie ustala się staż pracy, od którego zależy prawo i wysokość dodatku.
Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela
Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom na mocy art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.). Jest on wypłacany w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy. Przy czym nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego (art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela). Warunki wypłacania tego dodatku określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.). Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat, dla nauczyciela jak też dla innych grup zatrudnionych w sferze budżetowej, wlicza się:
- okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz
- inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Jednak do stażu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Ponadto do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów zatrudnienia podstawowego.
Jak stanowi § 7 ust. 3 powołanego rozporządzenia, nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku stażowego w każdej ze szkół wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|