Dodatek stażowy na warunkach zakładowych
Zatrudniłem się w zakładzie, w którym obowiązuje regulamin wynagradzania. Jest w nim mowa o tym, że dodatek stażowy zależy od stażu zakładowego i należy się temu pracownikowi, dla którego nasza firma jest zakładem macierzystym. Czy jest to prawidłowy zapis?
TAK, o ile pracodawcy nie obowiązują przepisy odrębne uzależniające prawo do dodatku stażowego (może być on zwany dodatkiem za wieloletnią pracę lub określony inną nazwą o zbliżonym znaczeniu) od ogólnego stażu pracowniczego.
Dodatek za wieloletnią pracę (na ogół zwany dodatkiem stażowym) nie jest świadczeniem o charakterze powszechnym. Oznacza to, że przysługuje on pracownikowi tylko wtedy, jeżeli tak stanowią dotyczące go przepisy odrębne (np. przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych) lub wewnątrzzakładowe. W pytaniu nie wskazano, u jakiego pracodawcy zatrudnił się pracownik. Nie możemy więc wypowiedzieć się co do ewentualnych przepisów odrębnych dotyczących tego pracownika. Jeżeli takowe występują, to zgodnie z ich zapisami należy oceniać kryterium stażu pracowniczego. W wielu takich uregulowaniach (dotyczących głównie sfery budżetowej) dodatek stażowy uzależniony jest od stażu ogólnego, a nie zakładowego.
Jeżeli natomiast pracownika obejmują jedynie przepisy zakładowe - układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania - wówczas zapis uzależniający prawo do dodatku stażowego od stażu zakładowego oraz od tego, czy zakład pracy, w którym przysługuje dodatek, jest zakładem macierzystym pracownika, jest prawidłowy. Pracodawca nieobjęty przepisami odrębnymi może bowiem kwestię warunków nabycia prawa do tego rodzaju dodatku uregulować w sposób swobodny. Należy zauważyć, że zgodnie z Kodeksem pracy obowiązkowymi składnikami wynagrodzenia za pracę są przede wszystkim:
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, a także w niedziele i święta,
- wynagrodzenie za pracę w nocy,
- wynagrodzenie za przestój,
- wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, gdy tak przewidują przepisy prawa pracy.
Kodeks pracy i inne ogólne przepisy prawa pracy nie wspominają o dodatku stażowym. Pracodawca prywatny przy ustalaniu zakładowych warunków przyznania tego świadczenia nie musi więc brać pod uwagę zasady, że w przepisach zakładowych nie może być zapisów mniej korzystnych dla pracownika niż regulacje ustawowe. Tych bowiem w odniesieniu do dodatku stażowego dla pracowników sfery pozabudżetowej nie ma.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|