Rekompensata za nadgodziny w dniu wolnym od pracy
W zakładzie obowiązuje podstawowy system czasu pracy, po 8 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. Pracownik na polecenie pracodawcy pracował w jedną sobotę przez 5 godzin. Czy za te godziny trzeba mu wypłacić dodatek za nadgodziny, czy może należy mu udzielić czasu wolnego?
Praca w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wykonywana w granicach normy dobowej, czyli zasadniczo przez 8 godzin, jest rekompensowana wyłącznie przez udzielenie innego dnia wolnego. Zasada ta dotyczy również sytuacji, gdy pracownikowi nakazano pracę przez mniejszą liczbę godzin. Dopiero gdy pracownik wykonuje w takim dniu pracę przez więcej godzin niż wynosi jego norma, mamy do czynienia z nadgodzinami dobowymi (patrz przykład). Ich rekompensowanie odbywa się zgodnie z art. 1512 K.p., poprzez udzielenie czasu wolnego lub wypłatę dodatku do wynagrodzenia. Przy czym, jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. akt I PK 196/07: "Praca w sobotę stanowiącą dzień wolny od pracy wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy (...), świadczona w godzinach nadliczbowych, uprawnia do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia (...)".
Biorąc pod uwagę uzasadnienie tego wyroku należy przyjąć, że za pierwszych 8 godzin pracy w dniu dla pracownika wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, o ile spowodują przekroczenie normy średniotygodniowej, przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia. Natomiast za następne godziny przekraczające normę dobową przysługuje 50% dodatek do wynagrodzenia, z wyjątkiem nadgodzin przypadających w nocy, które także opłacane są 100% dodatkiem do wynagrodzenia.
Przykład
Pracownik pełnoetatowy wykonuje pracę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w godz. od 800 do 1600, a soboty są dla niego dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Obowiązuje go czteromiesięczny okres rozliczeniowy. W obecnie obowiązującym okresie rozliczeniowym pracownik z powodu awarii świadczył pracę w sobotę 2 kwietnia br. przez 10 godzin od godz. 800 do 1800. Pracę w sobotę przez pierwsze 8 godzin pracodawca powinien zrekompensować pracownikowi poprzez udzielenie innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca kwietnia br. Za 2 ostatnie godziny wykraczające poza normę dobową należy udzielić czasu wolnego lub wypłacić 50% dodatek za każdą nadgodzinę dobową. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|