Wliczanie pracownika do stanu niepełnosprawnych
Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Dotyczy to przede wszystkim pierwszego orzeczenia przedstawianego pracodawcy przez niepełnosprawnego pracownika.
Natomiast w razie przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna. W takiej sytuacji wniosek o wydanie orzeczenia musi zostać złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.
Powyższa regulacja znajdzie zastosowanie w przypadku przedstawienia przez pracownika niepełnosprawnego kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. Wtedy to pracodawca może go wstecznie zaliczyć do stanu zatrudnienia, jeżeli wniosek o wydanie orzeczenia został złożony w terminie, tj. nie później niż w dniu następującym po dniu wygaśnięcia poprzedniego orzeczenia.
Bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści nowego orzeczenia będzie wynikać, iż w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
Przepis dotyczący wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia przedstawienia orzeczenia stosuje się odpowiednio do dokumentów potwierdzających wystąpienie u pracownika schorzeń, o których mowa w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji (schorzenia specjalne), lub schorzeń wymienionych w art. 21 ust. 7 ustawy (schorzenia szczególne wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania - Dz. U. z 1998 r. nr 124, poz. 820 ze zm.).
W myśl stanowiska BON z dnia 29 kwietnia 2011 r. (nr BON-I-076-71-4-LK/2011), w świetle art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji nie ma znaczenia ciągłość statusu osoby o szczególnych schorzeniach ani symbol przyczyny niepełnosprawności wymieniony w poprzednim orzeczeniu, ponieważ osoba niepełnosprawna jest wliczana do stanu zatrudnienia osób o szczególnych schorzeniach od dnia przedstawienia pracodawcy aktualnego dokumentu potwierdzającego wystąpienie u niej wspomnianych schorzeń. Dlatego też pracodawca wliczając pracownika do stanu zatrudnienia, fakt posiadania danego schorzenia specjalnego wykaże tylko od dnia przedstawienia orzeczenia, a nie wstecz, jak w przypadku stopni niepełnosprawności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|