Dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników ZOZ
W samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej zatrudniona została osoba posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy w takim przypadku przysługuje prawo do ubiegania się o dofinansowanie do jej wynagrodzenia?
Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych. Tak stanowi art. 26b ust. 7 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jednakże wyłączenie to nie ma zastosowania w odniesieniu do wynagrodzenia (jego części) finansowanej przez pracodawcę:
1) ze środków publicznych z prowadzonej działalności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) - chodzi tu o przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł,
2) z dochodów publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych, czyli z wpływów ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych.
Jeśli chodzi o kwestie wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych w SP ZOZ, to swoje stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyrokach z dnia 8 maja 2013 r., sygn. akt II GSK 328/12 oraz z dnia 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt II GSK 28/13. Wynika z nich, że wszystkie przychody samodzielnego publicznego ZOZ stanowią środki publiczne, a zatem wynagrodzenia pracowników tych zakładów są w całości finansowane ze środków publicznych, niezależnie od tego, z jakiego konkretnie źródła pochodzą. Sąd wskazał, że placówki te są jednostkami sektora finansów publicznych finansującymi swoją działalność, w tym wynagrodzenia pracowników, ze środków publicznych. Sąd powołał się m.in. na przepisy ustawy o finansach publicznych. Stanowią one, że SP ZOZ są jednostkami sektora finansów publicznych. Natomiast środkami publicznymi są przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł. Zatem samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są jednostkami sektora finansów publicznych finansującymi swoją działalność, w tym wynagrodzenia pracowników, w całości ze środków publicznych, ponieważ środkami tymi są również środki pozyskiwane z tytułu umów o świadczenia zdrowotne zawierane z podmiotami nieubezpieczonymi, jak również środki uzyskiwane z umów najmu czy dzierżawy.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że w omawianej sytuacji dofinansowanie z PFRON nie przysługuje.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|