Wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7 obowiązkiem pracodawcy
Pracownica urodzona w 1967 r. była zatrudniona w naszej spółce w latach 2005-2009. Obecnie zwróciła się o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7. Z rozmowy z byłą pracownicą wynikało, że ma już naliczony kapitał początkowy. Czy spółka ma obowiązek wydać byłej pracownicy zaświadczenie ZUS Rp-7?
Do obowiązków pracodawcy należy współdziałanie z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia oraz wydawanie pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości. Tak stanowi art. 125 ust. 1 pkt 1-2 ustawy emerytalnej. Przy czym zaznaczyć należy, że obowiązek ten spoczywa na pracodawcy zarówno wobec byłych, jak i obecnych pracowników. Ponadto powinność ta dotyczy innych płatników składek, za wyjątkiem zleceniodawców, osób fizycznych zatrudniających pracowników, niewypłacających świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz płatników składek, którzy opłacają składkę za siebie i osoby współpracujące (art. 125 ust. 2 ustawy emerytalnej).
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu sporządzane na formularzu ZUS Rp-7 jest dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych (w tym kapitału początkowego). Dokument taki, sporządzony przez pracodawcę na omawianym druku, albo w innej formie, obowiązana jest dołączyć do wniosku o:
- emeryturę,
- rentę z tytułu niezdolności do pracy lub
- rentę rodzinną,
osoba zainteresowana ubiegająca się o którekolwiek z tych świadczeń.
Co jednak ważne, nie jest on wymagany, jeżeli:
- konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa i wysokości świadczenia,
- został złożony w organie rentowym dla celów ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów.
Kwestie te reguluje § 10 ust. 1 pkt 4 i ust. 2-3 oraz § 12 ust. 1 rozporządzenia.
Co istotne, organ rentowy prowadzi indywidualne konto ubezpieczonego, na którym ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczeń społecznych danego ubezpieczonego poczynając od 1 stycznia 1999 r. Natomiast podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach wskazanych w ustawie emerytalnej z okresu przed 1 stycznia 1999 r.
Analiza przytoczonych norm prawnych prowadzi do wniosku, że wykazywanie przez pracodawcę wynagrodzenia z okresu przypadającego po 31 grudnia 1998 r. na formularzu zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 staje się w zasadzie zbyteczne wobec pracownika ubiegającego się o ustalenie prawa do emerytury obliczanej na nowych zasadach. Jeżeli natomiast dokument taki jest niezbędny pracownikowi do ustalenia prawa do świadczenia emerytalno-rentowego, którego wysokość obliczana jest m.in. w oparciu o podstawę jego wymiaru, to pracodawca powinien taki dokument wydać.
Wątpliwym jednak wydaje się żądanie przez pracodawcę, w szczególności od byłego pracownika, wskazania, o jakie świadczenie emerytalno-rentowe będzie on się ubiegał, a tym samym ocena zasadności żądania pracownika.
Pomimo wiedzy, że pracownica ma ustalony kapitał początkowy, Czytelnik powinien więc wydać jej zaświadczenie ZUS Rp-7, o które się ona zwróciła.
Płatnik składek jest zobowiązany do wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy emerytalnej. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|