Wycofanie wniosku o świadczenie emerytaln
Decyzję o tym kiedy należy wystąpić z wnioskiem o emeryturę podejmuje sam ubezpieczony. Taki stan rzeczy daje mu możliwość wycofania wcześniej złożonego żądania. Dla skuteczności zastosowania tej instytucji ustawodawca przewidział jednak odpowiednią jej formę oraz termin, w którym należy to uczynić. Nie wymaga natomiast od ubezpieczonego uzasadnienia podjętej decyzji o wycofaniu złożonego wniosku.
Forma wniosku
Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło w jednej z form przewidzianych dla jego zgłoszenia. Aby więc ubezpieczony miał pewność, że w prawidłowy sposób dokonał czynności zmierzającej do uzyskania stanu sprzed złożenia wniosku o świadczenie, czynności polegającej na wycofaniu wniosku powinien dokonać w formie:
- pisemnej albo
- zgłosić w organie rentowym ustnie do protokołu albo
- zgłosić w formie dokumentu elektronicznego.
Przy formie pisemnej, możliwe jest wykorzystanie specjalnie przygotowanego w tym celu formularza ZUS-ER-WWS-01.
Termin na wycofanie wniosku
Wniosek o emeryturę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS. Tak stanowi art. 116 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Nie ulega wątpliwości, że nie będzie miał problemów z obliczeniem wymienionego terminu tylko ten ubezpieczony, którego żądanie nie zostało rozpoznane przez organ rentowy. W nieco innej sytuacji będzie jednak zainteresowany dysponujący decyzją ZUS wydaną w sprawie złożonego wniosku.
Decyzja organu rentowego staje się prawomocna, jeżeli upłynął termin przewidziany przez ustawodawcę na jej zaskarżenie. Odwołanie od decyzji ZUS można złożyć w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od jej otrzymania. Co ważne, ewentualne złożenie odwołania powoduje, iż decyzja staje się prawomocna z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Oznacza to, że do skutecznego wycofania złożonego wniosku może dojść nawet na etapie postępowania odwoławczego (sądowego) wszczętego z inicjatywy samego ubezpieczonego. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.
Umorzenie postępowania pozwala na przyjęcie, że w przypadku ewentualnego ponownego wystąpienia z wnioskiem o świadczenie, prawo do niego oraz jego wysokość zostaną ustalone według kryteriów oraz parametrów obowiązujących w dacie złożenia powtórnego żądania.
Świadczeniobiorca, który z jakiegokolwiek powodu chciałby wycofać wcześniej złożony wniosek o emeryturę ma do tego prawo. Wycofanie wniosku nie wymaga wskazania przyczyny.
Ewentualny zwrot należności
Ubezpieczony, który decyduje się na wycofanie złożonego wniosku o emeryturę po otrzymaniu decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia, powinien dodatkowo liczyć się z ewentualną koniecznością zwrócenia organowi rentowemu przekazanej na jego rzecz należności pieniężnej. Rygor taki nie będzie dotyczył ubezpieczonego, który na wycofanie wniosku zdecyduje się jeszcze na etapie rozpoznawania przez ZUS jego wniosku, a więc kiedy organ nie wyda decyzji o przyznaniu świadczenia. Ponadto problemu takiego nie będzie miał również ubezpieczony, który otrzyma decyzję, ale będzie ona odmawiała mu prawa do świadczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|