Zeznania świadków w sprawie potwierdzenia pracy szczególnej
Mój ojciec chciałby ubiegać się o emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych. Z całego ponad 35-letniego okresu zatrudnienia posiada świadectwo pracy potwierdzające pracę w warunkach szczególnych tylko przez 11-letni okres. Przed 1999 r. w warunkach szczególnych pracował znacznie dłużej, jednak nie udało mu się zdobyć dokumentacji potwierdzającej te okoliczności, pomimo jej poszukiwania nawet w archiwach. Chciałby udowodnić pracę w warunkach szczególnych zeznaniami świadków. Czy istnieje taka możliwość?
TAK, ale tylko w ramach postępowania sądowego. Postępowanie administracyjne przed ZUS jest sformalizowane. Nie jest więc możliwe przedłożenie innego dowodu, niż wymieniony jako środek dowodowy.
W zakresie udowodnienia okresu pracy świadczonej w warunkach szczególnych osoba zainteresowana powinna przedłożyć świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawione według odpowiedniego wzoru lub świadectwo pracy. Okresy takiej pracy w wymienionych dokumentach stwierdza zakład pracy.
Inaczej natomiast sytuacja wygląda, gdy oceną uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych zajmuje się sąd na skutek wniesionego przez osobę zainteresowaną odwołania od decyzji organu rentowego. W sądowym postępowaniu odwoławczym fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie ubezpieczony może bowiem udowadniać wszelkimi środkami dowodowymi przewidzianymi w Kodeksie postępowania cywilnego. Dlatego też, jeżeli ubezpieczony nie może pozyskać świadectwa pracy wykonywanej w warunkach szczególnych, okres takiej pracy może próbować udowodnić zeznaniami świadków, ale tylko przed sądem powszechnym.
Wraz z wnioskiem o emeryturę ojciec Czytelnika powinien przedłożyć oświadczenie o braku dokumentów stanowiących środek dowodowy, wskazując przyczyny ich braku oraz zeznania świadków. Może wykorzystać przygotowane w tym celu formularze ZUS Rp-8 oraz ZUS Rp-9.
Ojciec Czytelnika powinien liczyć się z tym, że ZUS nie uwzględni przedłożonych dowodów z zeznań świadków i wyda decyzję - przypuszczalnie o odmowie prawa do emerytury z uwagi na nieosiągnięcie odpowiedniego okresu pracy szczególnej. Możliwość dopuszczenia takiego dowodu będzie miał sąd, który sprawą zajmie się wyłącznie na skutek złożonego przez ojca Czytelnika odwołania od decyzji ZUS.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.10.2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|