Okres wychowywania dzieci w kapitale początkowym
Składam do ZUS wniosek o ustalenie kapitału początkowego. W trakcie zatrudnienia do 1999 r. urodziłam czworo dzieci, z tym że tylko przy dwójce z nich zakład pracy udzielił mi urlopu bezpłatnego na opiekę nad dziećmi. Czy w związku z tym powinnam dołączyć akty urodzenia wszystkich dzieci, czy tylko tej dwójki oraz czy zamiast aktów urodzenia mogę przekazać stary dowód, gdzie wszystkie dzieci są wpisane?
Przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się m.in. przebyte przed dniem 1 stycznia 1999 r. okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
- w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
- na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko.
Są to, w myśl art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej, okresy nieskładkowe.
Dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, jakie powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń, określa rozporządzenie.
Na podstawie § 23 tego rozporządzenia, środkiem dowodowym stwierdzającym okresy nieskładkowe jest zaświadczenie płatnika składek lub inny dokument właściwego organu, o ile powołana wcześniej ustawa nie stanowi inaczej. Ponadto dla potwierdzenia okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5-7 tej ustawy, środkiem dowodowym są dokumenty, z tym że dla celów udowodnienia sprawowania opieki nad daną osobą środkiem dowodowym jest oświadczenie zainteresowanego złożone w formie pisemnej lub ustnej do protokołu.
Jeśli zatem Czytelniczka w trakcie opieki nad dziećmi nie pracowała i chciałaby, aby okresy te również zostały odpowiednio uwzględnione, do wniosku o kapitał początkowy musiałaby dołączyć stosowne dokumenty (patrz tabela).
ZUS (jak wskazuje na swojej stronie internetowej) preferuje bowiem w tym zakresie akt urodzenia dziecka, a tym samym przedstawienie starego dowodu z wpisami może okazać się niewystarczające.
Natomiast gdy w przypadku dwójki pozostałych dzieci zainteresowana jednocześnie łączyła opiekę nad nimi z pracą (bez korzystania z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego), to wówczas okres ten objęty będzie świadectwem pracy i nie ma potrzeby składania żadnych dodatkowych dowodów.
Okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem: | Potrzebne dowody |
w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat | świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy o urlopie wychowawczym lub bezpłatnym, a w odniesieniu do okresów niewykonywania pracy z powodu opieki - oświadczenie osoby zainteresowanej i skrócony odpis aktu urodzenia dziecka |
na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko | analogiczne jak wyżej oraz dokumentacja medyczna, w tym zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|