Wystąpienie o emeryturę powszechną nie jest obowiązkowe
Jestem uprawniony do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w warunkach szczególnych. Czy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego będę musiał obowiązkowo wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę powszechną?
Z obowiązujących norm prawnych zawartych w ustawie emerytalnej wynika, że na emeryturę można przechodzić kilka razy. Ubezpieczony, który składa wniosek o emeryturę w niższym wieku emerytalnym lub o emeryturę wcześniejszą, może po osiągnięciu powszechnego wieku wystąpić o emeryturę powszechną. W takiej sytuacji osobie uprawnionej do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z nich - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Tak stanowi art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej.
Ponadto ważny dla Czytelnika jest obowiązujący od 1 stycznia 2013 r. zapis zawarty w art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Otóż ubezpieczony, który pobrał emeryturę m.in. przyznaną z tytułu pracy w warunkach szczególnych, musi się liczyć, iż podstawa obliczenia emerytury powszechnej pomniejszona zostanie o kwoty stanowiące sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Czytelnik, jako uprawniony do emerytury w obniżonym wieku, może więc po osiągnięciu indywidualnego powszechnego wieku emerytalnego wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury powszechnej. Nie jest to w żadnym razie ustawowy obowiązek. Powinien jednak liczyć się z tym, że po pomniejszeniu podstawy obliczenia emerytury powszechnej może ona okazać się świadczeniem mniej korzystnym od emerytury przyznanej mu w obniżonym wieku.
Zachowanie się organu rentowego w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń.
Regułą wyrażoną w art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej jest, iż zbieg prawa do kilku świadczeń określonych w ustawie rodzi dla ZUS obowiązek wypłaty tylko jednego - wyższego - świadczenia. Zainteresowanemu przysługuje jednak wybór: jeżeli zażąda wypłaty niższego świadczenia, żądanie będzie musiało zostać uwzględnione. Jeśli zainteresowany nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, organ rentowy kontynuuje wypłatę świadczenia wyższego. Z wyroku SA w Szczecinie z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt III AUa 355/13 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|