Co dalej po wyczerpaniu okresu zasiłkowego?
Jestem poważnie chora, w związku z tym od ponad 100 dni przebywam na zwolnieniu lekarskim i pobieram zasiłek chorobowy. Rokowania są wprawdzie dobre, jednak zgodnie z opinią mojego lekarza wymagam jeszcze co najmniej rocznego leczenia. Czy w tej sytuacji powinnam złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, czy o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności jej wykonywania z powodów wskazanych przez ustawodawcę, z reguły za okres nie dłuższy niż 182 dni tzw. okresu zasiłkowego.
Nie później niż na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego wystawiający zaświadczenie lekarskie powinien przeprowadzić badanie i ocenić, czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do:
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- renty z tytułu niezdolności do pracy.
Tak stanowi § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. z 2015 r. poz. 2013).
Lekarz powinien poinformować ubezpieczonego o terminie badania, w wyniku którego oceni stan jego zdrowia we wskazanym zakresie.
Powinnością lekarza jest dokonanie stosownej oceny i w zasadzie pokierowanie ubezpieczonego o jakiego rodzaju świadczenie wystąpić. Czytelniczka powinna więc takie informacje uzyskać od lekarza prowadzącego leczenie. O prawie do obu świadczeń decydują co prawda okoliczności związane ze stanem zdrowia, jednak kryteria ich oceny zdecydowanie od siebie odbiegają.
Renta przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który m.in. jest osobą niezdolną do pracy, co w rozumieniu ustawy emerytalnej oznacza, że całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Świadczenie rehabilitacyjne natomiast przyznawane jest ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
W obu przypadkach oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik albo komisja lekarska ZUS.
Co istotne, w myśl § 7 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy, lekarz orzecznik może orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne nie spełnia warunków wymaganych do jego uzyskania, lekarz orzecznik orzeka o niezdolności do pracy tej osoby lub o celowości jej przekwalifikowania zawodowego.
Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika, może skorzystać z możliwości wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej. Powinien to uczynić w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|