Data złożenia wniosku a prawo do renty
Świadczenia z ubezpieczenia społecznego przysługują osobom zainteresowanym po spełnieniu przez nich odpowiednich warunków. Ustalenie przez organ rentowy prawa do świadczeń następuje w zasadzie w wyniku rozpoznania wniosku ubezpieczonego, jego pełnomocnika albo osoby przez niego upoważnionej. Tylko w enumeratywnie wymienionych przypadkach świadczenia przyznawane są przez ZUS z urzędu. Nie ulega więc wątpliwości, że data wystąpienia z wnioskiem odgrywa niebagatelną rolę. Ma ona znaczenie zarówno w kwestii dotyczącej daty nabycia uprawnień, jak i daty, od której przysługuje wypłata konkretnego świadczenia.
Data złożenia wniosku
Wnioski w sprawie przyznania świadczenia rentowego zgłasza się w organie rentowym:
- bezpośrednio lub
- za pośrednictwem płatnika składek.
Przypominamy, iż pracodawcy oraz inni płatnicy składek, z wyjątkiem:
- zleceniodawców, osób fizycznych zatrudniających pracowników, niewypłacających świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz
- płatników składek, którzy opłacają składkę za siebie i osoby współpracujące,
zobowiązani są do kompletowania wniosku o świadczenia rentowe.
Mianowicie do ich obowiązków należy m.in.:
- przygotowanie, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenie go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych,
- poinformowanie bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowanie wniosku o rentę i przedłożenie go organowi rentowemu.
Datą złożenia wniosku o rentę jest więc dzień jego złożenia przez osobę zainteresowaną bezpośrednio w organie rentowym albo dzień sporządzenia takiego wniosku przez płatnika składek zobowiązanego do jego skompletowania (przygotowania oraz przedłożenia w ZUS). Płatnik składek potwierdza sporządzenie wniosku w określonej dacie pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej. Ponadto, jeżeli wniosek nie zostanie złożony w organie rentowym, lecz przesłany za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, za datę jego złożenia uważa się datę nadania wniosku za pośrednictwem tego przedsiębiorcy. Datą zgłoszenia wniosku będzie więc dzień nadania przesyłki zarówno za pośrednictwem poczty, jak i firmy kurierskiej.
Formularz wniosku o rentę (ZUS Rp-1R) dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
To, jaką okoliczność uważa się za datę zgłoszenia wniosku, określa § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.
Prawo do renty
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje po spełnieniu warunków wymienionych w art. 57-58 ustawy emerytalnej.
Prawo do tego świadczenia, co do zasady, powstaje z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków. Jeżeli ubezpieczony pobiera:
- zasiłek chorobowy lub
- świadczenie rehabilitacyjne albo
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy,
prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia.
Analogiczna sytuacja występuje w przypadku ustalania przez organ rentowy prawa do renty szkoleniowej. Jest to świadczenie zaliczane do kategorii renty z tytułu niezdolności do pracy. Przysługuje osobie spełniającej warunki określone dla osób ubiegających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.
Rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym rentę szkoleniową, wypłaca się poczynając od dnia powstania do niej prawa, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż renta z tytułu niezdolności do pracy może być wypłacana od momentu wystąpienia z formalnym wnioskiem o jej przyznanie. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które występując z wnioskiem o to świadczenie nie pobierają tzw. świadczeń krótkoterminowych, a więc wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli wobec nich lekarz orzecznik albo komisja lekarska ZUS wyda orzeczenie, z którego będzie wynikało, iż stały się osobami niezdolnymi do pracy przed zgłoszeniem wniosku, ewentualne prawo do świadczenia i tym samym jego wypłata nastąpi wyłącznie od miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony (przykład).
Przykład
Pan Jerzy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego i świadczenia rehabilitacyjnego zamierzał powrócić do pracy, nie wystąpił więc z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Niestety, po upływie 2 miesięcy od zaprzestania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, stan jego zdrowia pogorszył się, więc w kwietniu 2016 r. złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku przeprowadzonego badania lekarskiego lekarz orzecznik ZUS ustalił, iż pan Jerzy od zaprzestania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, tj. od 5 lutego 2016 r., jest osobą częściowo niezdolną do pracy. ZUS przyznał panu Jerzemu prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i wypłacił stosowną należność poczynając od dnia 1 kwietnia 2016 r., a więc od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłosił on wniosek o to świadczenie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|