Podstawa urlopu
Nabywanie prawa do urlopu oraz zasady jego udzielania i sposób wynagradzania regulują przepisy art. 152 i nast. K.p. oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego.
Ważne: Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się tego prawa (art. 152 K.p.). |
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w poradniku urlopowym udostępnionym niegdyś na stronie internetowej (www.pip.gov.pl) wyodrębniła 5 cech urlopu wypoczynkowego. Są to:
- powszechność,
- równość,
- odpłatność,
- nieprzerwalność,
- prawo do wykorzystania w naturze.
Prawo pracy nie definiuje przeznaczenia urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że zainteresowany może go spożytkować w dowolny sposób, także dla celów zarobkowych poza miejscem zatrudnienia. Co więcej, nie występuje wymóg jednoczesnego korzystania z urlopu wypoczynkowego w więcej niż jednym stosunku pracy u tego samego pracodawcy, o ile takie zatrudnienie ma miejsce. Na podstawie ogółu przepisów regulujących tę sferę można jednak postawić tezę, że celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił psychofizycznych pracownika pomiędzy okresami pracy. Jak wskazywał PIP jego realizacja jest możliwa tylko wówczas, gdy urlop będzie regularny (coroczny) i odpowiednio długi (co najmniej 2-tygodniowy). Temu celowi służy dyspozycja przepisów art. 161 i 162 K.p., w myśl których pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, a urlop może być podzielony na części jedynie na wniosek zainteresowanego. W razie jego "rozdrobnienia" co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Artykuł 153 K.p. wyróżnia dwa rodzaje urlopu w zależności od stażu pracownika, które można sklasyfikować jako:
- pierwszy urlop wypoczynkowy, tj. urlop w roku kalendarzowym podjęcia zatrudnienia (debiutu zawodowego), nabywany nawet w kilkunastu częściach (patrz pkt 3) oraz
- kolejny urlop wypoczynkowy, tj. coroczny urlop przysługujący w drugim i każdym następnym roku kalendarzowym zatrudnienia, aż do całkowitego zakończenia aktywności zawodowej w ramach stosunku pracy.
Przykład |
Absolwent szkoły wyższej podjął pierwsze zatrudnienie w życiu 1 listopada 2013 r. i od tego dnia nieprzerwanie pracuje. W roku debiutu zawodowego nabywał prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego według zasad omówionych w pkt 3. W roku 2014, 2015 i obecnym nabył natomiast prawo do urlopów kolejnych (według zasad omówionych w pkt 4). Podobnie w następnych latach kalendarzowych, o ile będzie zatrudniony w ramach stosunku pracy (u aktualnego bądź jakiegokolwiek innego pracodawcy), nabędzie prawo do urlopów kolejnych.
Prawo do urlopu w pierwszym roku pracy i tzw. urlopu "kolejnego" nabywa się według dwóch różnych zasad.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|