Placówki feryjne
Nauczyciele zatrudnieni w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, mają prawo do urlopu w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nabywa prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 65 Karty Nauczyciela).
Przykład |
Nauczyciel został przyjęty do pracy od 1 września 2015 r. Umowę o pracę zawarto na dwa lata. W okręgu jego zatrudnienia ferie zimowe przypadały od 15 do 28 lutego 2016 r. Nauczyciel nabył prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie i skorzystał z niego w ich okresie.
Uprawnienie do urlopu w pełnym wymiarze nabywa nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym.
Ważne: Nauczyciel zatrudniony w szkole przez okres krótszy niż 10 miesięcy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela). |
Karta Nauczyciela nie wskazuje sposobu ustalenia proporcjonalnego urlopu. W praktyce stosuje się przez analogię jej art. 66 ust. 2 ograniczający do 8 tygodni wymiar ekwiwalentu za niewykorzystany przez nauczyciela urlop. Z uchwały Sądu Najwyższego z 10 maja 2006 r. (sygn. akt III PZP 3/06, Biul.SN 2006/5/28) wynika, że: "Nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy, gdy w zatrudniającej go szkole są przewidziane ferie (...).". W tej sytuacji za każdy miesiąc pracy nauczycielowi, który pracował krócej niż 10 miesięcy przysługuje 5,6 dnia urlopu, zgodnie z wyliczeniem: (8 tyg. x 7 dni) : 10 m-cy = 5,6 dnia.
Przykład |
Nauczyciel był zatrudniony w szkole na zastępstwo od 1 stycznia do 30 kwietnia 2016 r. Za ten okres nabył prawo do 23 dni urlopu (4 m-ce pracy x 5,6 dnia urlopu = 22,4 dnia, po zaokrągleniu 23 dni). Ponieważ tylko część urlopu wykorzystał w naturze (w okresie ferii zimowych), za różnicę szkoła wypłaciła mu ekwiwalent.
Na wymiar urlopu oraz czas korzystania z urlopu przez nauczyciela ma wpływ organizacja roku szkolnego. Z kolei organizację roku szkolnego określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w tej sprawie (Dz. U. nr 46, poz. 432 z późn. zm.). Wynika z nich, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą (z wyjątkiem klas/semestrów programowo najwyższych) w ostatni piątek czerwca danego roku. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub w sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. W myśl przepisu § 3 ww. rozporządzenia, w szkołach:
- ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, przy czym szczegółowe terminy rozpoczęcia i zakończenia tych ferii na obszarze poszczególnych województw ogłasza minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą trwały ferie zimowe,
- ferie letnie (wakacje) rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia.
Przepisy o organizacji roku szkolnego przewidują ponadto dwie przerwy świąteczne w roku, związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wspomniane przerwy nie są jednak okresami urlopu nauczycieli, a jedynie dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w szkołach.
Uwaga! Do urlopów nauczycieli placówek feryjnych generalnie nie stosuje się przepisów prawa urlopowego zawartych w Kodeksie pracy (z wyjątkiem przepisów o zaokrąglaniu nieprzepracowanych miesięcy i wynikających z wyliczeń dni urlopu - art. 1552a i 1553 K.p.). Oznacza to, że:
- wymiar urlopu jest niezależny od wymiaru etatu danego nauczyciela,
- nauczycielom nie przysługuje urlop na żądanie,
- wszyscy nauczyciele danej szkoły wykorzystują urlop w tym samym terminie, a nie w terminie określonym planem urlopów bądź uzgodnionym z pracodawcą.
Przykład |
W szkole są zatrudnieni nauczyciele na cały i część etatu w ramach umów na czas nieokreślony. Wszyscy wymienieni mają prawo do urlopów na tych samych zasadach - w obowiązującym wymiarze godzin przez okres ferii zimowych i letnich.
Dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do wykonywania w czasie ferii (czyli w okresie korzystania z urlopu) następujących czynności:
- przeprowadzania egzaminów,
- związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
- opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Wymienione obowiązki nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni w ciągu całego roku szkolnego.
W ramach omówionego wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|