Rozdrobnienie urlopu
W myśl art. 152 K.p. pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Powyższe prowadzi do wniosku, że zasadą jest udzielanie jednorazowo pełnego urlopu. Normę tę potwierdza jego cel, którym w świetle ogółu przepisów urlopowych jest wypoczynek i regeneracja sił psychofizycznych pracownika. Nie sprzyja temu rozdrobnienie uprawnienia, tym niemniej ustawodawca dopuścił jego podział na mniejsze części. Zobowiązał jednak strony do zapewnienia co najmniej 1 raz w roku 14-dniowego wypoczynku urlopowego.
Ważne: Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). |
Do wskazanych w przepisie 14 dni zalicza się zarówno dni urlopu, jak i bezpośrednio do niego przylegające lub występujące w trakcie dni wolne, co oznacza, że dyspozycja powołanej normy może być wypełniona także przy udziale mniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego.
Urlop może być podzielony tylko wtedy, gdy z wnioskiem w tej sprawie wystąpi pracownik. Wniosek może zostać złożony w dowolnej formie przed rozpoczęciem urlopu, jednak dla celów dowodowych wskazana jest forma pisemna. Wniosek nie wymaga uzasadnienia i nie jest wiążący dla pracodawcy.
Od zasady, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, czyli udzielony w pełnym przysługującym wymiarze, istnieje szereg odstępstw, z których najistotniejsze dotyczą urlopu w pierwszym roku zatrudnienia pracownika. Obowiązujący sposób nabywania prawa do tego pierwszego urlopu pozwala na jego rozdrobnienie, w zależności od momentu podjęcia pierwszego zatrudnienia w roku kalendarzowym, nawet na kilkanaście ułamkowych części.
Wnioski o podział urlopu są zwykle składane na etapie planowania urlopów, np. przez wskazanie propozycji ich wykorzystania. Pracodawca może też wprowadzić zasadę wyraźnego, pisemnego wnioskowania o podział urlopu.
Przykład |
Długoletnia pracownica uprawniona do urlopu w wymiarze 26 dni wystąpiła z wnioskiem o zaplanowanie 10 dni urlopu w sierpniu i 10 dni urlopu we wrześniu 2016 r. Soboty są u pracodawcy dniami wolnymi od pracy, wynikającymi z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.
Urlop może zostać zaplanowany zgodnie z wnioskiem pracownicy. Wraz z "przylegającymi" do niego weekendami gwarantuje skorzystanie z wypoczynku obejmującego co najmniej 14 dni kalendarzowych i to nawet dwukrotnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|