Pakiet świadczeń medycznych dla pracowników na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych
Zamierzamy wykupić dla pracowników pakiety świadczeń medycznych. Zostałyby one przekazane pracownikom nieodpłatnie, również tym, którzy przebywają na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich i pobierają z tego tytułu zasiłek macierzyński oraz pracownikom korzystającym z urlopu wychowawczego. Czy wartość przekazanego pakietu będziemy musieli wliczać im do podstawy wymiaru składek ZUS?
Zasadniczo wartość przekazanego pracownikowi pakietu świadczeń medycznych stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, który pracodawca powinien wliczyć mu do podstawy wymiaru składek ZUS. Pracodawca nie powinien jednak naliczać składek ubezpieczeniowych od wartości pakietów świadczeń medycznych w przypadku, gdy ich adresat pobiera zasiłek macierzyński lub przebywa na urlopie wychowawczym.
Zarówno pobieranie zasiłku macierzyńskiego, jak i przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Z tym że w przypadku urlopu wychowawczego jest on tytułem do tych ubezpieczeń, jeśli osoba korzystająca z niego nie ma ustalonego prawa do renty lub emerytury oraz innych tytułów do ubezpieczeń.
Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osoby:
- pobierającej zasiłek macierzyński - stanowi kwota tego zasiłku,
- przebywającej na urlopie wychowawczym - stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten urlop, o ile nie przekracza górnego lub dolnego limitu (patrz pkt 6.1. dodatku).
Wyjątek stanowią przychody uzyskane ze stosunku pracy, które są należne za wcześniejszy okres (tj. za okres przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Takie przychody należy oskładkować na ogólnych zasadach.
Świadczenia przekazane pracownikowi pobierającemu zasiłek macierzyński lub korzystającemu z urlopu wychowawczego, przysługujące mu za okres pobierania zasiłku bądź korzystania z urlopu, nie stanowią podstawy wymiaru składek ze stosunku pracy. Prawo do tych świadczeń nie przysługuje bowiem za okres świadczenia pracy, tylko odpowiednio: za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub korzystania z urlopu wychowawczego - odrębnych więc od stosunku pracy tytułów do ubezpieczeń.
Oznacza to, że wartość przekazanego pracownikowi pakietu świadczeń medycznych nie podlega oskładkowaniu w części przysługującej za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)
Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|