Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Zwolnienie od pracy na turnus rehabilitacyjny
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dostał skierowanie na stacjonarny dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny. Czy ma prawo do zwolnienia od pracy na ten turnus, jeżeli wykorzystał już urlop (w tym dodatkowy) za bieżący rok?
Pracownik może skorzystać z 11 dni zwolnienia od pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym. Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej ustawą o rehabilitacji, pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest uprawniony do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni oraz m.in. do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Za czas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, przy czym może skorzystać ze zwolnienia nie częściej niż raz w roku.
Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 20 ust. 3 ustawy o rehabilitacji). Zatem w przypadku wykorzystania przez osobę niepełnosprawną dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ustalając wymiar zwolnienia na turnus udzielanego w tym samym roku kalendarzowym, bierze pod uwagę liczbę dni udzielonego wcześniej urlopu (przykład).
Wynagrodzenie za czas omawianego zwolnienia od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Zasady udzielania zwolnień od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. z 2003 r. nr 100, poz. 927).
Zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca udziela zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia jest przedłożony pracodawcy dokument potwierdzający pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.
Przykład
Pracownik legitymujący się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wykorzystał urlop wypoczynkowy za 2016 r. (20 dni kodeksowego + 10 dni dodatkowego). W sierpniu br. ma wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym trwającym 2 tygodnie. Pracownik będzie mógł skorzystać z 11 dni płatnego zwolnienia od pracy, co wynika z wyliczenia (21 dni przysługującego zwolnienia - 10 dni wykorzystanego dodatkowego urlopu). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|