Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Tryb udzielania zwolnienia dla związkowca
W firmie jest zatrudnionych kilku pracowników - członków związku zawodowego. Ostatnio jeden z nich telefonicznie poinformował kadry, że wykorzystuje zwolnienie na doraźną czynność związkową, w związku z czym nie będzie go w pracy przez kilka godzin. Czy takie zawiadomienie jest wystarczające do usprawiedliwienia jego nieobecności?
Uprawnienie pracownika - członka związku do wykonywania swoich funkcji związkowych w formie m.in. doraźnych czynności związkowych wynika z art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1881). Mogą być one wykonywane na terenie zakładu pracy lub poza nim. Zwolnienie to następuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Ze zwolnienia, o którym mowa w pytaniu, może korzystać każdy członek związku zawodowego pełniący jakąkolwiek funkcję związkową. Przysługuje ono doraźnie i ma charakter incydentalny. Aby zagwarantować członkowi organizacji związkowej zwolnienie od pracy, zarząd zakładowej organizacji związkowej powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem zawierającym odpowiednie uzasadnienie, w takim terminie, aby nie dezorganizować pracy w danej firmie. Dla zwolnienia od pracy nie jest wystarczające uprzedzenie (powiadomienie) pracodawcy o nieobecności pracownika w pracy i przyczynie usprawiedliwiającej tę nieobecność. To pracodawca udziela pracownikowi zwolnienia od wykonywania pracy zawodowej. W przeciwnym razie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych stanowiłby wprost o zwolnieniu pracownika od pracy, a nie o prawie do zwolnienia, któremu odpowiada określony w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień od pracy obowiązek pracodawcy udzielenia takiego zwolnienia.
Zwolnienie w celu wykonania doraźnej czynności związkowej przysługuje, jeżeli nie można jej wykonać po godzinach pracy.
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 marca 2012 r. (sygn. akt I PK 120/11), w myśl § 4 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli powinność ta wynika z Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Podmiotem udzielającym zwolnienia od pracy jest więc zawsze pracodawca.
Na podstawie przytoczonych regulacji dotyczących zwolnienia działacza związkowego od świadczenia pracy (oraz wyroku SN) nie można więc przyjąć, że zwolnienie to następuje z mocy prawa i jest niezależne od zgody pracodawcy. Pracodawca może żądać przedstawienia przez pracownika argumentów przemawiających za koniecznością udzielenia zwolnienia, zwłaszcza uzasadniających, dlaczego czynność związkowa nie może być wykonana po pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|