Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Zwolnienie na święta dla pracowników innych wyznań
Od niedawna zatrudniamy pracownika, który jest metodystą. Czy przysługują mu zwolnienia od pracy w celu obchodzenia świąt obowiązujących w jego kościele?
Udzielanie zwolnień od pracy pracownikom różnych wyznań regulują przepisy art. 42 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2005 r. nr 231, poz. 1965 ze zm.). Na ich podstawie pracownicy należący do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w święto lub w nadgodzinach.
Tryb udzielania wspomnianych zwolnień od pracy określa rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz. U. z 1999 r. nr 26, poz. 235). Z § 1 tego rozporządzenia wynika, że pracownik ubiegający się o zwolnienie w celu obchodzenia święta powinien złożyć pracodawcy wniosek w tej sprawie, nie później niż na siedem dni przed terminem zwolnienia. Natomiast pracodawca powinien zawiadomić pracownika o warunkach odpracowania tego zwolnienia nie później niż trzy dni przed przewidywanym terminem nieobecności pracownika. Powyższego nie stosuje się jednak w razie świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia (np. szabas w judaizmie). W takiej sytuacji pracodawca, w celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia takich świąt, na prośbę pracownika ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.
W omawianej sprawie uprawnienie do zwolnienia od pracy wynika ponadto z ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1712). Z art. 12 tej ustawy wynika, że osobom należącym do tego kościoła przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w następujące święta ewangelickie niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy: Wielki Piątek - Dzień Ukrzyżowania Chrystusa Pana i Wniebowstąpienie Chrystusa Pana.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|