Płatne i niepłatne zwolnienia od pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1288) z dnia 12.05.2016
Wyjścia w sprawach prywatnych w ramach zwolnienia
W naszej firmie wyjścia w sprawach prywatnych następują za ustnym powiadomieniem przełożonego. Czy udzielenie takiego zwolnienia nie powinno być udokumentowane? Czy odpracowywanie wyjść prywatnych w kolejnych dniach powoduje powstanie nadgodzin?
Pracodawca nie ma obowiązku udzielania zwolnień od pracy w celach prywatnych za odpowiednim udokumentowaniem tego zwolnienia, jest to jednak dla niego korzystne.
Zgodnie z art. 151 § 21 K.p., czas odpracowania zwolnienia od pracy w celach prywatnych udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek, nie stanowi pracy w nadgodzinach. W powołanym przepisie mowa jest o pisemnej formie wniosku o udzielenie zwolnienia w celach prywatnych. Dla potrzeb tej regulacji pracodawca powinien wprowadzić w zakładzie pracy zasadę składania przez pracownika pisemnego wniosku o zwolnienie od pracy w celach prywatnych. Przy spełnieniu tego wymogu nie będzie on miał problemów z udowodnieniem, że przy odpracowaniu prywatnych wyjść z pracy nie wystąpiły nadgodziny.
Obowiązek składania pisemnego wniosku o udzielenie zwolnienia w celach prywatnych powinien być uregulowany w przepisach zakładowych, jeżeli pracodawca je posiada (regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym). W przypadku gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub, z uwagi na zatrudnianie poniżej 20 pracowników, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, odpowiednie zapisy zamieszcza w informacji o warunkach zatrudnienia, tzw. informacji dodatkowej.
Przykładowy zapis w regulaminie pracy w sprawie wyjść prywatnych
§ 11 Pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw prywatnych. Udzielenie zwolnienia następuje na pisemny wniosek pracownika składany bezpośredniemu przełożonemu. Pracodawca odnotowuje sposób załatwienia wniosku poprzez odręczną adnotację na piśmie zawierającym wniosek, o czym zawiadamia pracownika. § 12 Za czas zwolnienia udzielonego w celach prywatnych pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, chyba że odpracował czas tego zwolnienia. Czas odpracowania zwolnienia w celach prywatnych, udzielonego w trybie określonym w § 11, nie stanowi pracy w nadgodzinach. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|