Stawki za pracę w razie delegowania
Podpisałem umowę z przedsiębiorcą niemieckim na dostarczenie i montaż okien. Pracownicy na czas prac montażowych zostaną oddelegowani do świadczenia tych usług. Będą przebywać na terenie Niemiec krócej niż 8 dni. Czy w związku z tym mam obowiązek zapewnić pracownikom minimalne stawki za pracę obowiązujące w tym kraju?
TAK. Polski pracodawca, który deleguje do świadczenia usług swoich pracowników do innego państwa członkowskiego, jest zobowiązany zapewnić im takie warunki pracy jakie obowiązują w tym kraju. Ma to zastosowanie m.in. do minimalnego wymiaru płatnych urlopów rocznych oraz minimalnej stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny. Wynika to z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Zatem, jeśli przedsiębiorca zamierza delegować pracowników do pracy do Niemiec, to powinien im zapewnić co najmniej minimalne stawki wynagrodzenia obowiązujące w tym kraju. Oczywiście stawki mogą też być wyższe.
Należy zwrócić uwagę, że postanowień dotyczących minimalnego urlopu i wynagrodzenia nie stosuje się do wykonania wstępnego montażu i/lub pierwszej instalacji urządzeń stanowiących część umowy na ich dostawę. Ma to zastosowanie, o ile okres delegowania nie przekracza 8 dni. Reguła ta nie ma jednak odniesienia do prac budowlanych wymienionych w załączniku do dyrektywy 96/71/WE m.in. montowania i demontowania elementów prefabrykowanych, instalowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|