Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Pierwszy czy kolejny urlop dla pracownika z krótkim stażem pracy?
W bieżącym roku zatrudniliśmy pracownika, który pracował w ramach stosunku pracy przez trzy miesiące w 2013 r. Dodatkowo udokumentował ukończenie szkoły zawodowej oraz 2-letnią służbę wojskową. Jak ustalić jego uprawnienia urlopowe?
U obecnego pracodawcy pracownik nabył prawo do tzw. urlopu kolejnego. Wszystkie wymienione w pytaniu rodzaje aktywności mają wpływ na jego wymiar.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, nabywa prawo do tzw. urlopów cząstkowych - z upływem każdego miesiąca pracy, czyli z dołu, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 K.p.).
Z powołanego przepisu wynikają dwa odmienne tryby nabywania uprawnień urlopowych, a mianowicie dotyczący roku kalendarzowego, w którym pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę oraz wszystkich kolejnych lat aktywności zawodowej w ramach stosunku pracy.
Rok debiutu zawodowego pracownika, o którym mowa w pytaniu, zakończył się z upływem 2013 r. Każdy ewentualny okres zatrudnienia po tym dniu powoduje nabywanie prawa do tzw. urlopów "kolejnych" (z góry, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia).
Za dany rok kalendarzowy pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu przy stażu krótszym niż 10 lat lub 26 dni przy stażu co najmniej 10-letnim. Przy czym w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca tego roku.
Jeżeli chodzi o okresy zaliczane do stażu warunkującego wymiar urlopu, to zarówno ukończenie szkoły zawodowej (w wymiarze równym przewidzianemu programowi nauczania, jednak nie więcej niż 3 lata), jak i okres odbywania służby wojskowej, należy do tego stażu zaliczyć.
Podczas ustalania urlopu "kolejnego" niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, a niepełny dzień urlopu w górę do pełnego dnia.
Przykład
Pracownik został zatrudniony od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. Z przedłożonych dokumentów wynika, że ukończył zasadniczą szkołę zawodową o 3-letnim programie nauczania, przez 2 lata pełnił służbę wojskową oraz pozostawał w zatrudnieniu od 1 lipca do 30 września 2013 r. Wymienione okresy nie pokrywają się ze sobą. Jego staż urlopowy wynosi 5 lat i 3 miesiące. U obecnego pracodawcy pracownik nabył w dniu zatrudnienia prawo do 14 dni urlopu za 2016 r. (8/12 × 20 dni = 13,33, po zaokrągleniu 14 dni). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|