Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Udzielanie urlopu przy zmianie wymiaru etatu w trakcie roku
Do końca marca br. pracownik uprawniony do kolejnego urlopu świadczył pracę na 1/2 etatu i wykorzystał w tym czasie 18 godzin urlopu. Począwszy od 1 kwietnia br. świadczy pracę na pełny etat. Ile dni urlopu przysługuje mu jeszcze do wykorzystania w bieżącym roku?
W przypadku zmiany w trakcie roku kalendarzowego wymiaru czasu pracy pracownika z niepełnego na pełny i odwrotnie, należy uprawnienia urlopowe ustalić odrębnie za okres pracy niepełnoetatowej i za okres pracy na pełny etat. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu. Niepełny dzień urlopu podlega wówczas zaokrągleniu w górę do pełnego dnia. Ponadto jeżeli okres pracy pracownika jest krótszy niż rok, pracownik uprawniony do kolejnego urlopu ma prawo do urlopu proporcjonalnego.
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym należy uwzględnić regulacje prawa urlopowego, zgodnie z którymi:
- niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia,
- niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca,
- kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi.
Udzielając pracownikowi urlopu trzeba pamiętać, że urlop jest udzielany wyłącznie na dni pracy oraz w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu. Wyliczony urlop należy przeliczyć na godziny, przy czym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Przykład Pracownik z 8-letnim stażem wykonywał od 1 stycznia do 31 marca 2016 r. pracę na 1/2 etatu, natomiast od 1 kwietnia do końca 2016 r. jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. W czasie pracy na część etatu wykorzystał 18 godz. urlopu. Za pierwsze 3 miesiące br. pracownik nabył prawo do 3 dni urlopu (1/2 × 20 dni = 10 dni; 3/12 × 10 dni = 2,5, po zaokrągleniu 3 dni). Natomiast za 9 miesięcy pracy w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje mu 15 dni urlopu (9/12 × 20 dni = 15 dni). W sumie za 2016 r. nabył prawo do 18 dni (144 godz.) urlopu. Do końca roku może jeszcze wykorzystać 126 godz., tj. 144 godz. - 18 godz. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|