Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Korzystanie z urlopu przez pracownika niepełnosprawnego
Dnia 11 kwietnia 2016 r. pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od tego dnia pracuje po 7 godzin dziennie. Jest on uprawniony do 26 dni urlopu. Posiada 5 dni urlopu zaległego z 2015 r. Jak udzielić mu tego zaległego urlopu?
Zgodnie z art. 154 K.p. wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 dni - jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni - przy zatrudnieniu wynoszącym co najmniej 10 lat. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.). Przepis art. 1542 § 3 K.p. nakazuje stosować podane zasady również do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Godzinowy wymiar urlopu oblicza się wówczas przy zastosowaniu tej niższej normy.
Takie odrębne przepisy zawiera m.in. ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Stosownie do art. 15 tej ustawy, czas pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, co do zasady, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Oznacza to, że taki pracownik za cały rok ma prawo, w zależności od stażu, do:
- 26 dni urlopu, odpowiadającego 182 godzinom pracy (26 dni × 7 godz.) albo
- 20 dni urlopu, odpowiadającego 140 godzinom pracy (20 dni × 7 godz.).
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje jeszcze dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ustawy o rehabilitacji). Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Przepisy ustawy o rehabilitacji nie normują zasad udzielania urlopów wypoczynkowych pracownikom niepełnosprawnym, dlatego w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 66 ustawy o rehabilitacji). Przeliczenia urlopu na godziny (odpowiednio do normy czasu pracy danego pracownika) dokonuje się dopiero przy jego udzielaniu, czyli w dacie, w jakiej ma być wykorzystywany przez pracownika. Wcześniej pulę urlopu określa się w dniach.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na pełny etat i od 11 kwietnia 2016 r. legitymuje się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obecnie obowiązuje go 7-godzinna norma dobowa. Posiada 5 dni urlopu zaległego z 2015 r., który chce wykorzystać w okresie od 20 do 24 czerwca 2016 r. Pracownik w tym okresie skorzysta z 5 dni (35 godz.) urlopu, tj. 5 dni x 7 godz. Fakt, iż w momencie nabywania prawa do tego urlopu pracownika obowiązywała wyższa, 8-godzinna norma czasu pracy, nie ma znaczenia. Zmiana dobowej normy czasu pracy nie wpływa na wyrażony w dniach wymiar urlopu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|