Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Pierwszy urlop pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego
Z dniem 1 maja br. zatrudniliśmy absolwenta zawodówki, dla którego jest to pierwsza praca. Jak ustalić należny mu w tym roku urlop wypoczynkowy, jeśli korzystał kilkakrotnie z krótkich urlopów bezpłatnych?
Urlopy bezpłatne "opóźniają" nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pracy.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 K.p.). Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W pierwszym roku kalendarzowym zatrudnienia pracownik nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 z (zazwyczaj) 20 dni, co stanowi 1,66 dnia, a w przeliczeniu na godziny - 13 godzin i 17 minut urlopu.
Jeśli chodzi o sposób liczenia terminów wymaganych do nabycia określonych uprawnień pracowniczych, w tym prawa do urlopu wypoczynkowego, okres pracy powinien być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów. Oznacza to, że jego upływ następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie terminu rozpoczęto (por. uchwałę SN z dnia 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91). Przykładowo pracownik, który rozpoczął pracę 1 kwietnia 2016 r. i cały ten miesiąc przepracował, prawo do urlopu po raz pierwszy nabył z dniem 30 kwietnia br.
Wyjaśniamy, że pracownik, który podjął pracę może skorzystać z urlopu bezpłatnego. Jak wynika z art. 174 K.p. jest on udzielany na jego pisemny wniosek według zasad dotyczących ogółu pracowników. Decyzja o udzieleniu urlopu bezpłatnego należy do pracodawcy. Skutkiem korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego jest nieuwzględnienie czasu jego trwania przy ustalaniu stażu pracowniczego, w tym prawa do urlopu wypoczynkowego. Do tej sytuacji nie stosuje się przepisów art. 1552 K.p. o proporcjonalnym zmniejszaniu urlopu, które dotyczą wymiaru urlopu kolejnego.
Według art. 174 § 2 K.p., okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Uwzględnieniu podlegają jedynie okresy urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy albo młodocianemu, uczęszczającemu do szkoły, w okresie ferii.
Ustalając miesięczny okres pracy, z upływem którego pracownik w pierwszym roku zatrudnienia nabywa prawo do 1/12 urlopu, w przypadku wystąpienia w jego trakcie przerwy np. spowodowanej urlopem bezpłatnym, należy przyjąć, że za miesiąc uważa się 30 dni. Jeżeli bowiem termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, to za miesiąc przyjmuje się 30 dni (art. 114 K.c. w związku z art. 300 K.p.).
Przykład Pracownik, absolwent zawodówki, rozpoczął pierwszą w życiu pracę od 1 maja br. na czas nieokreślony na pełny etat. Po podjęciu pracy udzielono mu na jego wniosek kilku urlopów bezpłatnych (2 maja, od 23 do 31 maja i od 9 do 10 czerwca br.). Ustalając uprawnienia urlopowe tego pracownika, należy pominąć okresy urlopów bezpłatnych. Pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu cząstkowego za pierwszy miesiąc pracy w wymiarze 1/12 z 20 dni czyli 1,66 dnia z upływem 30 dni pracy, tj. 11 czerwca br. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|