Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Udzielanie urlopu pracującemu w systemie równoważnym
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym w stałej organizacji pracy (po 8,5 godz. od poniedziałku do czwartku oraz 6 godz. w piątek). Jak udzielić mu urlopu wypoczynkowego?
Udzielanie urlopu pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym polega na odjęciu z puli urlopowej przeliczonej na godziny tylu godzin, ile przepracowałby w dniu korzystania z urlopu.
Należy wskazać, że stała organizacja pracy w systemie równoważnym nie zdaje egzaminu i może prowadzić do różnic z obowiązującym wymiarem czasu pracy.
Urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Realizacja dyspozycji zawartej w powołanym przepisie nie byłaby możliwa bez przeliczenia urlopu na godziny. Prawo do niego nabywa się bowiem w dniach, a jego wymiar wynosi:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Przy udzielaniu urlopu w sposób wskazany w art. 1542 § 1 K.p., jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin (np. wobec pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym). W tej sytuacji liczbę godzin przysługującego urlopu oblicza się, mnożąc liczbę dni urlopu przez obowiązującą normę dobową. Na przykład, gdy wynosi ona 7 godzin, to całoroczny wymiar urlopu kodeksowego pracownika zatrudnionego na pełny etat o stażu pracy poniżej 10 lat, wynosi 140 godzin (20 dni × 7 godz.).
Przykład Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym, w stałej organizacji pracy po 8,5 godz. od poniedziałku do czwartku oraz 6 godz. w piątek, w 2016 r. nabył prawo do urlopu w wymiarze 20 dni. Skorzystał z urlopu w dniach 2 maja (poniedziałek) i 27 maja (piątek). Z jego puli urlopowej, która po przeliczeniu na godziny wynosiła 160 godzin (20 dni × 8 godz.) pracodawca odjął 14,5 godziny (8,5 godz. + 6 godz.). Pracownikowi pozostało do wykorzystania 145,5 godziny urlopu (160 godz. - 14,5 godz.). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|