Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Udzielenie urlopu pracownikowi zatrudnionemu przy pilnowaniu
Z wnioskiem o kilkutygodniowy urlop wypoczynkowy wystąpił pracownik zatrudniony przy pilnowaniu. Z uwagi na rodzaj pracy najwięcej godzin ma zaplanowanych na weekendy. Jak rozliczyć jego urlop, jeśli jeszcze nie sporządzono rozkładu czasu pracy na miesiąc, w którym zamierza wypoczywać?
Urlop pracownika będzie można rozliczyć w oparciu o przygotowany uprzednio rozkład czasu pracy.
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (z wyjątkiem części na żądanie oraz sytuacji szczególnych). Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli w zakładzie nie planuje się urlopów, co jest dopuszczalne, gdy organizacja zakładowa wyrazi na to zgodę, a także gdy u pracodawcy taka organizacja nie działa, pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
W myśl art. 1542 § 1 K.p. urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Cytowany przepis uwzględnia fakt, iż niektóre grupy zawodowe pracują nie tylko w dni powszednie. Przy czym organizacja czasu pracy przewidująca wykonywanie zadań pracowniczych w niedziele i święta może wynikać zarówno z rodzaju wykonywanych czynności, jak i sektora, do którego należy zakład pracy, a nawet zastosowanego systemu czasu pracy. Dla przykładu jest dozwolona m.in.: w zakładowych strażach pożarnych, w systemie pracy w ruchu ciągłym, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób (art. 15110 K.p.).
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. akt II PK 116/10: "(...) urlopu udziela się wyłącznie na te dni, które są dla pracownika dniami pracy, co ma nawet ten skutek, że urlop udzielany jest w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować. Innymi słowy, o początku urlopu decyduje rozkład czasu pracy pracownika. (...)".
Realizacja powołanych zasad wymaga przeliczenia urlopu wypoczynkowego określonego w dniach na godziny przy założeniu, że jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.). Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Właściwe rozliczenie urlopu pracownika wymaga dysponowania rozkładem czasu pracy tego pracownika.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. W połowie maja br. wystąpił o urlop wypoczynkowy na okres od 13 do 30 czerwca br. Pracodawca zaakceptował wniosek, a urlop rozliczył po przygotowaniu harmonogramu, który przewidywał na ten okres 8 dni roboczych, tj. 16 i 23 czerwca praca po 10 godz. oraz 17-19 i 24-26 czerwca praca po 12 godz. Pracodawca pomniejszył pulę urlopową pracownika o 92 godziny, tj. (2 dni × 10 godz.) + (6 dni × 12 godz.). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|