Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Ruchomy czas pracy a udzielanie urlopu
Zatrudniamy pracownika niepełnoetatowego w ruchomej organizacji czasu pracy. Jak należy udzielić mu urlopu w dobie, w której powinien rozpocząć pracę dwukrotnie?
Przepisy urlopowe odnoszą się do dnia, a nie doby, w której pracownik korzysta z urlopu. Odpowiednio do powyższego należy pomniejszać pulę urlopową pracownika.
Sposób udzielania urlopu wypoczynkowego, bez względu na wymiar czasu pracy pracownika, określa art. 1542 § 1 K.p. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy czym urlop powinien obejmować cały dzień roboczy, chyba że na koncie urlopowym pracownika pozostaje końcówka niepokrywająca pełnego wymiaru czasu pracy we wnioskowanym dniu. Wówczas można udzielić urlopu na część dnia.
Metoda udzielania urlopu wypoczynkowego wymaga uprzedniego przeliczenia puli należnego urlopu wyrażonej w dniach na godziny. Przypominamy przy tym, że wymiar urlopu jest uzależniony od stażu pracy i wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
W razie zatrudnienia na część etatu liczbę dni urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Wynikający z tych obliczeń ewentualny niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Z kolei obliczenie godzinowej puli urlopowej pracownika wymaga pomnożenia liczby dni urlopu przez 8, czyli dobową normę czasu pracy obowiązującą ogół pracowników, chyba że pracownika obowiązuje inna norma dobowa.
Jeżeli chodzi o udzielenie urlopu wypoczynkowego, to ustawodawca przewidział jego udzielanie na określony dzień (dni) tygodnia, a nie dobę (doby) roboczą, która może obejmować części dwóch kalendarzowych dni tygodnia. Jest to istotne zwłaszcza wobec możliwości wprowadzenia ruchomej organizacji pracy, której cechą charakterystyczną jest dopuszczalność dwukrotnego rozpoczynania pracy w tej samej dobie. Jednak przepisy regulujące tę kwestię posługują się pojęciem dnia, wyraźnie go odróżniając od doby roboczej. W myśl art. 1401 K.p. rozkład czasu pracy może przewidywać m.in. różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
Przykład Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu na czas nieokreślony w tzw. ruchomej organizacji pracy posiada ponad 10-letni staż urlopowy. Wymiar jego urlopu wynosi 13 dni (1/2 etatu × 26 dni = 13 dni), czyli 104 godziny (13 dni × 8 godz.). Pracownik wykonuje pracę według harmonogramu:
Pracownik wystąpił o urlop wypoczynkowy na środę. Pracodawca odpisze z jego puli urlopowej 6,5 godziny, pomimo iż pierwsze 2,5 godziny przypadają na dobę wtorkową. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|