Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Udzielanie urlopu w pierwszym roku pracy
Pracodawca zatrudnił absolwenta studiów wyższych, który ponadto odbył roczny staż na podstawie skierowania starosty. W bieżącym roku nabywa on prawo do urlopów cząstkowych. Czy wymiar jego urlopu należy ustalać od rzeczywistego stażu urlopowego wynoszącego 9 lat? Jak udzielać mu tego urlopu?
Podstawą do ustalenia urlopu jest 10-letni staż pracy.
Stosownie do art. 154 § 1 K.p. wymiar urlopu wypoczynkowego za cały rok kalendarzowy pracy wynosi 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Prawo do niego nabywa się z góry, już w pierwszym dniu roku, albo, w przypadku zatrudnienia w trakcie roku, w pierwszym dniu zatrudnienia. Przy czym jego wymiar powinien pozostawać w proporcji do zakładanego okresu pracy w tym roku. Wskazane wyżej regulacje dotyczą urlopów kolejnych. Nie znajdują one zastosowania do urlopu w roku debiutu zawodowego.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.).
W świetle powołanego przepisu:
- prawo do urlopu w pierwszym roku pracy nabywane jest z dołu, po przepracowaniu określonego czasu, który może przypadać na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych (stosuje się potoczne liczenie terminów, np. w razie rozpoczęcia pracy 1 sierpnia miesiąc upływa 31 sierpnia, a odpowiednio 2 sierpnia - w dniu 1 września),
- urlop nabywany jest sukcesywnie w wymiarze 1/12 z pełnego wymiaru (tzw. urlopy cząstkowe),
- podstawą do obliczenia wymiaru cząstkowego jest wymiar urlopu przysługujący po przepracowaniu roku.
"Urlop przysługujący po przepracowaniu roku" jest konstrukcją prawną przyjętą dla obliczania pierwszego urlopu. Chodzi w niej o wymiar urlopu, jaki będzie pracownikowi przysługiwał, jeżeli do rzeczywistego stażu urlopowego obejmującego naukę i ewentualnie inny okres zaliczalny (tutaj staż) zostanie dodany jeszcze rok pracy (tzw. dodany). W praktyce może to oznaczać nabycie prawa do urlopu w oparciu o wyższy wymiar, niż wynikający z udokumentowanych okresów zaliczalnych.
Przykład
Pracodawca z dniem 4 kwietnia 2016 r. zatrudnił na 1 rok (do 3 kwietnia 2017 r.) w pełnym wymiarze czasu pracy ubiegłorocznego absolwenta studiów wyższych. Pracownik bezpośrednio po zakończeniu nauki zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, skąd został skierowany na 12-miesięczny staż z prawem do stypendium. Ustalając urlop wypoczynkowy w bieżącym roku, pracodawca przyjął do stażu urlopowego 8 lat z tytułu nauki, 1 rok z tytułu odbytego stażu oraz 1 rok (dodany). Przy łącznym stażu 10 lat urlop cząstkowy, który pracownik nabywa 8-krotnie (3 maja, 3 czerwca... i 3 grudnia 2016 r.) wyniesie 2,16 dnia (1/12 × 26 dni). W dniu 1 stycznia 2017 r. pracownik będzie uprawniony do urlopu kolejnego, obliczonego od niższego wymiaru. Wyniesie on początkowo 7 dni (4/12 × 20 dni = 6,66, po zaokrągleniu 7 dni). Jednak z ukończeniem pierwszego roku pracy, co nastąpi w ostatnim dniu zatrudnienia, pracownik osiągnie 10-letni staż pracy i prawo do uzupełnienia wymiaru urlopu, który za wskazany okres ostatecznie wyniesie 9 dni (4/12 × 26 dni = 8,66, po zaokrągleniu 9 dni). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|