Udzielanie urlopów wypoczynkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 46 (1296) z dnia 9.06.2016
Urlop pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności podjął zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego. Roczny staż pracy wymagany do nabycia prawa do urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności osiągnie już po kilku tygodniach zatrudnienia. Czy wymieniony urlop przysługuje pracownikowi w pełnym wymiarze, czy proporcjonalnym do okresu pracy?
Pierwszy urlop z tytułu niepełnosprawności nabywany po przepracowanym roku przysługuje w pełnym wymiarze.
Problematykę dodatkowego urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w pytaniu, reguluje art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), dalej ustawy o rehabilitacji. Na podstawie powołanej normy pracownik legitymujący się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest uprawniony do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop dodatkowy nie przysługuje uprawnionemu do urlopu wypoczynkowego przekraczającego 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów, chyba że jest on niższy niż 10 dni roboczych. Wówczas zamiast niego przysługuje urlop z tytułu niepełnosprawności.
Pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego urlopu dodatkowego po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności przyjmuje się dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wymóg przepracowania całego roku przesądza o tym, że urlop ten, niezależnie od daty nabycia uprawnienia, przysługuje w całości. Dopiero kolejny, dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności, do którego prawo powstaje z góry, 1 stycznia następnego roku (lub innego pierwszego dnia pracy), podlega zasadzie proporcjonalności.
Przedstawione reguły nie przewidują żadnych modyfikacji w razie zmiany pracodawcy w okresie rocznego okresu zatrudnienia wymaganego dla nabycia prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności. W takiej sytuacji do jego udzielenia zobligowany jest ten pracodawca, u którego minie wymagany okres pracy. Nie ma on przy tym prawa do ograniczania wymiaru urlopu ze względu na rzeczywisty okres pracy w tym zakładzie.
Okres pracy dla ustalenia uprawnień pracowniczych liczy się w sposób potoczny (por. wyrok SN z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96).
Przykład W dniu 1 maja 2016 r. zatrudniono na rok pracownika legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od 16 lutego 2015 r. jest on osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Orzeczenie wydano na 5 lat. Pracownik był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy od 1 lipca 2005 r. do 31 grudnia 2015 r. Do wymaganego rocznego stażu po zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności (licząc od 17 lutego 2015 r.) należy przyjąć z tytułu poprzedniego zatrudnienia 10 miesięcy i 15 dni. Dla nabycia prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności (w pełnym wymiarze 10 dni) pracownik musi więc w obecnym zatrudnieniu pozostawać już tylko 1 miesiąc i 16 dni (roczny staż osiągnie po przepracowaniu 1 miesiąca i 15 dni, jednak prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności przysługuje "po przepracowaniu" wymaganego stażu, a nie z upływem tego stażu). Pracownik nabędzie prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności w pełnym wymiarze 10 dni - 16 czerwca 2016 r., a 1 stycznia 2017 r. do urlopu kolejnego, który będzie już podlegał zasadzie proporcjonalności stosownie do okresu zatrudnienia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|